По оживените улици на ливанската столица Бейрут се носят слухове, че в града са пристигнали необикновени гости. Става известно, че новодошлите, макар и за малко, се крият в някои от най-луксозните хотели.
Ливанският информационен бюлетин "Nidaa al-Watan" съобщава, че хора от режима на Башар ал-Асад са преминали сирийската граница, часове преди и след като бунтовническите сили взеха контрол над сирийската столица Дамаск.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/WAEL HAMZEH
Всичко се случва неофициално и с помощта на ливанската въоръжена групировка Хизбула, която беше основен поддръжник при управлението на Асад.
Някои служители са потърсили, безопасно убежище в Ливан, включително в петзвездни квартири в Бейрут. Сред тях има лица, които се издирват за престъпления дори и в самия Ливан. Те се считат за участници в част от най-тежките действия на режима.
Временният министър-председател на Ливан Наджиб Микати, заявяви, че при тези обстоятелства правителството му ще спази ливанското и международното право. "Този подход беше следван през целия предишен период, през който Ливан прие стотици хиляди сирийски братя", допълни той.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/WAEL HAMZEH
Мнозина вече гледат на информацията за новите гости на Бейрут с притеснение. Прогресивната социалистическа партия призова държавните институции да направят нещо и да попречат превръщането на страната в убежище за съюзниците на Асад.
Същевременно, пред подобен проблем се изправя и Москва. След като инвестира значителни ресурси в подкрепа на династията Асад, Путин е принуден да наблюдава отстрани как всичко се срива.
Доскоро възприеман като кралетворец и кукловод, сега Путин е в незавидната роля на наемодател в живота на семейство Асад. Като падането на сирийския режим е не само неудобно за руския президент, но и стратегически опасно.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEI BOBYLEV
Събитията от последните дни са катастрофална загуба на огромна руска инвестиция в страната и в региона на Средиземно море.
Колапсът на Асад е сериозен удар по плановете на Москва за установяване на задкулисна власт в региона. И ограничава руското геополитическо влияние в Африка и Средиземноморието.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/WAEL HAMZEH
Но обратно в Ливан, където Сирия винаги е била считана за вътрешнополитически проблем на Бейрут, наложен по исторически, социологически, политически и икономически причини. Двете държави от години си патят заради управлявщите ги елити, и тяхната стратегия разделяй и владей.
Икономиките им са оплетени в мрежите на покровителството и корупцията. И всичко се движи от неофициални бизнес или семейни връзки. С времето актьорите се променят, но геополитическата привлекателност на Ливан остава същата.
Затова страната отдавна е нещо като домакин на микрокосмоси, родени от регионалните конфликти. Говорим за последиците от споровете между Иран и Саудитска Арабия, Хизбула и Израел, и не на последно място сирийската гражданска война.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/WAEL HAMZEH
През последното десетилетие Сирия беше разделена на сфери на влияни. А режимът на Асад служеше като периодична проверка за баланса на силите. Засега губещите са ясни. Но въпреки рязката промяна, победители все още няма.
.
Добави коментар