Италианското правителство даде гражданство на аржентинския президент Хавиер Милей, заради италианския му произход. Това предизвика буря сред критиците на Джорджа Мелони. Те оспорват законодателството за предоставяне на паспорт, на хора с далечно италианско потекло.
За разлика от Съединените щати, Италия не дава автоматично гражданство на деца, родени в нейните граници. Независимо дали родителите на детето пребивават в страната законно или не.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MASSIMO PERCOSSI
Либералите отдавна настояват за референдум, който да промени закона, но правителството на Мелони се противопоставя на промените. Защото биха го смекчили.
В отговор, опозицията предлага актуализация тълкуването на закона за гражданството, през върховния съд на Италия. Целта е да се затрудни получаването на паспорт, базирано на кръвна връзка .
"Италианското гражданство за президента Милей е още един шамар за момчета и момичета, които са родени тук или живеят тук постоянно и чакат гражданство години и години, понякога без никакъв резултат", заявява либералът Рикардо Маги.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MASSIMO PERCOSSI
През последните години много аржентинци от горната средна класа започват да търсят втори паспорт, за да се преместят в чужбина, измъквайки се от трудната икономическа ситуация у дома.
Според националния статистически институт на Италия, Аржентина има вече над 900 000 италиански граждани.
Защо ни е важно?
Италианският закон за предоставяне на гражданство се основава на принципа "jus sanguinis". Той позволява на хора с италиански произход да претендират за гражданство, дори и ако техните семейни връзки със страната датират от поколения назад.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MASSIMO PERCOSSI
Това произтича от исторически заложената идея за запазване на италианското наследство и насърчаване чувството за общност сред диаспората.
Но! Потомците на италиански емигранти, които често живеят в чужбина от десетилетия, дори векове, могат да получат гражданство относително лесно. Докато децата на имигранти, родени и израснали в Италия, срещат значителни правни и бюрократични пречки.
Това несъответствие подхранва обвиненията, че Италия дава приоритет на наследството пред интеграцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MASSIMO PERCOSSI
Тази политика засяга хиляди млади хора, които са италианци в културно и социално отношение, но остават законово изключени. Затова либералите считат, че подходът всъщност подкопава приобщаването към националната идентичност, в едно иначе мултикултурно общество.
И то, точно когато Италия е изправена пред демографски предизвикателства, като застаряващо население и намаляваща раждаемост.
Предоставянето на гражданство на потомци в чужбина може и да подобрява статистиката за населението. Но то не решава належащата нужда на страната от млада, местно интегрирана работна сила.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MASSIMO PERCOSSI
И дебатът в Италия далеч не е локален проблем. Паспортът на Милей е само пример за дилемата пред повечето европейски държави. Всички се опитват да балансират между запазването на национална идентичност и необходимостта от адаптиране към промените в състава на населението им.
Главно заради миграцията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ETTORE FERRARI
Добави коментар