Германската вътрешна разузнавателна служба официално класифицира партията "Алтернатива за Германия" (AfD), като "потвърдена екстремистка организация".
Това решение на Федералната служба за защита на конституцията (BfV), определя цялостната платформа на AfD като несъвместима с германския конституционен ангажимент към човешкото достойнство.
Конкретните основания са антимюсюлманската и антимигрантската реторика на партията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Filip Singer
Ходът значително разширява правомощията на държавата, за наблюдение на втората по големина парламентарна партия в Германия. Но и моментът за оповестяване на решението е ключов. Защото остават само дни, преди Бундестагът да избере Фридрих Мерц за нов канцлер. А с него ще се формира ново дясноцентристко правителство.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Kai Forsterling
Мерц вече ще носи отговорността, наред с множеството други предизвикателства, да вземе решение дали и евентуално как да забрани AfD.
Това ще изисква изключително деликатен политически баланс. Миграцията, Украйна, Тръмп и отслабващата икономика са сред нарастващите проблеми, с които Мерц неотложно ще трябва да се оправя.
Решението на BfV едва ли ще откаже хората от подкрепа за AfD.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Hannibal Hanschke
Но намирането на начин за ограничаване влиянието на AfD е основен приоритет за всички политически партии, още от създаването ѝ през 2013-та. Предизвикателството сега само нараства, защото популистите смениха антиевропейската с антимигрантска политика. И това им печели подкрепа на изборите.
Същевременно, Мерц иска да бъде възприеман като прагматичен рационалист. Той иска да сведе AfD до онова „маргинално явление“, което те беше в началото. Затова борбата с "нередовната" имиграция стои на върха на неговия вътрешнополитически дневен ред.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Clemens Bilan
Но мнозина смятат, че е прекалено късно. И твърдят, че единственото решение е класифициране на партията като екстремистка, последвано от забрана. За да бъде спрян нейният възход.
Други пък предупреждават, че подобен ход крие сериозен риск от обратен ефект. Тъй като AfD може да използва клисификацията като "институционална легитимация". И да засили вече утвърдения образ на жертва или мъченик.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Hannibal Hanschke
Освен това, тази позиция може да насърчи други правителства в ЕС да предприемат по-строги мерки срещу собствените си популистки фракции. Това обаче може да задълбочи разделението между Източна и Западна Европа. В Унгария и Полша партии поддържат тактически съюзи с AfD. И единидушно са скептични, по въпроси като миграционните квоти и зелената сделка.
Предизвикателствата на популизма няма да бъдът решени чрез тяхното заглушаване. Трябва да се надвият аргументите им. Особено в контекста на "Алтернатива за Германия".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Christoph Soeder
Класифицирането на партията като крайно-екстремистка може да е необходимо от гледна точка на сигурността, но това не отстранява генералния политически проблем - милиони германци масово гласуват за AfD не защото са крайни, а защото се чувстват игнорирани, уплашени и разгневени.
Една забрана на карйнодясната партия временно ще притъпи ефекта ѝ върху парламентарната сцена. Но няма да промени обстоятелствата, които захранват нейната мощ.
А именно - липса на икономическа сигурност, неяснота около миграцията и сериозно съмнение в ефективността на ЕС.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Hannibal Hanschke
Глупавият ,самозабравил се елит срещу собствените си граждани.Забраната ще предизвика точно обратния ефект,както стана в Румъния,защото е тъпо да наричаш популисти,всички,които поставят националните интереси пред чуждите.Въпреки безобразния терор от Брюксел,румънците избраха своите интереси пред тези на Урсула,Германците ще направят същото а и не само те.......Евроизродите смятаха,че след като номера да контролират хората със страх по време на ковид мина,ще мине и сега като ги плашат с Русия,само че страха е до определен момент и след това идва гневът........