Търговски войни

19:55, 30 окт 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

На потребителите в Европа им предстои да се сблъскат с по-високи цени на електрическите превозни средства, произведени в Китай. Митата влизат в сила вследствие желанието на европейските лидери да създадат равни условия за местните автомобилни компании.

По-високите мита идват след разследване на Европейския съюз. Става дума за субсидии, които Пекин предоставя, за да стимулира разпространението на произведените в Китай автомобили.

Според европейските органи тази практика подсигурява конкурентно предимство на китайските стоки пред европейските компании.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALEX PLAVEVSKI

Китайските автомобилни производители вече бяха изтласкани от американския пазар, чрез налагане на подобни мита срещу тяхната продукция. Те определят настоящите действия на ЕС като "протекционистки" и "произволни".

В своя защита изтъкват, че дейността им всъщност е довела до по-бързо развитие на масовото производство на електрически превозни средства. 

Новите тарифи, които са в допълнение към вече съществуващите вносни мита от 10%, варират в зависимост от размера на субсидиите, които е получил съответния автомобилен производител.

Те стартират със 7,8 % за Tesla и достигат до 35,3% за SAIC Motor от Шанхай.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/AZRY ISMAIL

Изненадващо, но европейските автомобилни производители се противопоставят на митата. Няколко държави, включително Германия, дори гласуват против тях. Според големите германските производители като BMW, Mercedes-Benz и Volkswagen, китайските инвестиции са от ключово значение за развитието на европейския пазар.

Освен това те се опасяват и от потенциална ответна реакция от страна на Пекин.

Защо ни е важно?

Автомобилният сектор е от ключово значение за Европа. Той подсигурява работни места за повече от 13,8 милиона души и представлява 7% от общата икономическа продукция на ЕС.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRISTOPHER NEUNDORF

Тази индустрия е жизненоважна не само с финансовия си принос, но и с иновациите си, особено в сферата на зелената енергия и устойчивите транспортни решения.

ЕС изпраща ясно послание, че е готов да защитава своите индустрии от китайската конкуренция, считана за нелоялна. Но евентуалният китайски отговор, може да отслаби позициите на европейските производители в световен мащаб.

Действията на Блока илюстрират растящото търговско напрежение между страните произвеждащи електромобили. Проблемът е как да се поддържат отворени търговски отношения с Китай, като заедно с това мерките да са в полза на европейския потребител.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/WU HAO

Новите мита носят своите рискове, защото Китай най-вероятно ще отговори с реципрочни мерки. Те ще засегнат европейските бизнес интереси. Особено тези на немските автомобилни компании, които са в активни търговски отношения и съвместни инвестиции с Китай.

Ограниченията са стратегическа стъпка за ЕС. Но балансът между икономическата независимост и търговските отношения с Пекин става критичен. Особено, когато на карта е заложено бъдещето на един развиващ се сектор.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER MATTHYS

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама