Прозападният президент на Молдова Мая Санду спечели втори мандат, в основен балотаж за президент, срещу приятелски настроения към Русия противник. Въпреки че в страната-кандидат за членство в Европейския съюз, надпреварата беше помрачена от твърдения за руска намеса, измама на избирателите и сплашване.
Според Централната избирателна комисия на Молдова Мая Санду печели с 55% от общия брой гласове. Резултатът е голямо облекчение за прозападното правителство. То силно подкрепяше нейната кандидатура и стремежа ѝ към установяване на тесни връзки със Запада, по пътя на страната към ЕС.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/DUMITRU DORU
"Молдова, ти си победител! Днес, скъпи молдовци, вие дадохте урок по демокрация, достоен да бъде записан в учебниците по история. Днес вие спасихте Молдова!", заявява Мая Санду.
Но тя продължава да твърди, че гласуването в нейната страна е било изправено пред "безпрецедентна атака". Посредством предполагаеми схеми, престъпни групи, мръсни пари, купуване на гласове и изборна намеса от "враждебни сили извън страната".
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022-ра, Молдова кандидатства за присъединяване към ЕС. Тя получи статут на кандидат през юни същата година, а през лятото на 2024 г. Брюксел се съгласи да започне преговорите за членство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/DUMITRU DORU
Но това рязко изместване на Запад влошава отношенията с Москва и предизвиква значителни трусове в Кишинев.
Защо ни е важно?
Президентството на Санду е в съответствие с интересите на Европейския съюз, който се стреми към ограничаване на руското влияние в Източна Европа. Една стабилна, демократична Молдова, съобразена с европейските норми, може да допринесе за регионалната сигурност, особено предвид предизвикателствата в Украйна и Беларус.
Европейските лидери разглеждат промяната на Молдова като част от голямата борба между демокрацията и авторитаризма в региона, а успехът на Санду може да послужи като модел за реформи и в други постсъветски държави.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/DUMITRU DORU
Освен това ролята на Молдова в този контекст допълва стратегическия интерес на ЕС да насърчава стабилността и демокрацията, за да се противопостави на руските амбиции.
Русия упражнява властта си чрез силна държавна централизация и контрол над медиите, съчетан с оказване на натиск върху опозиционните гласове. Докато европейският модел, който Санду подкрепя, се основава на плурализъм, разделение на властта и прозрачност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/DUMITRU DORU
И тези ценности не са просто абстрактни идеи. Те са свързани с предприемане на конкретни стъпки за интегриране на Молдова в Европа.
Но и активното противопоставяне между демокрацията и авторитаризма в Източна Европа няма да спре с тези избори. И ще продължи да се задълбочава. С нарастване натиска за промени в стил USSR или EU, Източна Европа ще бъде разделена между две ясно обособени, воюващи помежду си, визии за своето бъдеще.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEI ILNITSKY
Защо ли никой не споменава за милиардите,наляти в Молдова от запада за пропагандиране на великата им демокрация,а само за руски пари?!Мъчно ми е за молдовците,че са заслепени от идея за ЕС ,която урсулите сринаха и тя вече не съществува.Да не мислят,че на Урсула и пука за тях,напротив ,тя си търси нови жертви,които да оплячкоса и най -вече глупаци ,на които Австрия и Германия да си пробутат мигрантите.Точно затова и трябват,Албания,Молдова и останалите балкански страни.....Ако бяха умни и гледаха бъдещето,молдовците щяха да се присъединят към БРИКС и никой малоумник нямаше да им заповядва колко да са им дълги краставиците/както всички прочетохме това решение не е мит,има го черно на бяло/..............Така е-акъл море,глава шамандура.......