Катар заплаши да спре доставките на втечнен природен газ за ЕС, заради новото законодателство на държавите-членки. То е много взискателно към компании, които не отговарят на стриктните критерии за въглеродни емисии, човешки и трудови права.
Европейският съюз прие правилата за надлежна корпоративна проверка през май тази година. Те са част от широк набор изисквания, които целят търговските компании да бъдат в крак с амбициозната цел на Съюза - постигане на нетни нулеви емисии до 2050 година.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK
Затова от европейските държави се изисква да налагат санкции, при неспазване на критериите. Като "глобите" трябва да са минимум 5% от годишния приход на съответната компания.
Ако казусът е, че губя 5 % от генерираните си приходи, защото работя с Европа, няма да работя с Европа. Не блъфирам! заяви катарският министър на енергетиката, Саад ал-Кааби.
Пет процента от генерираните приходи на QatarEnergy означават пет процента от генерираните приходи на държавата Катар. Това са парите на народа... Така че не мога да загубя такъв вид пари. И никой не би приел да загуби такъв вид пари.
Шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMED ALI
Европейската директива естествено генерира сериозни възражения от компании в ЕС и извън него. Много от тях се оплакаха, че правилата са твърде тежки и ги поставят в неравностойно конкурентно положение.
В отговор, президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да предложи законодателство, което да намали изискванията за докладване на част от законите за зелено финансиране. Заедно с директивата за надлежна проверка.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RONALD WITTEK
ЕС рискува да пропусне златна търговска превилигия. Катар е от най-големите износители на втечнен природен газ и много важен доставчик за Европа - заради сътресенията на енергийните пазари, предизвикани от руската "военна операция".
Но през последните години ЕС е прекалено амбициозен в регулиране на какво ли не. От общия регламент за защита на данните (GDPR), до законите за екологични и корпоративни надлежни проверки.
Правилата целят да държат корпорациите отговорни за тяхното въздействие върху правата на човека, условията на труд и околната среда. Но регулациите засягат не само Съюза, а и глобалните вериги за доставки.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
Въпреки че са похвални, подобни политики не отчитат реалностите на глобалните взаимни зависимости. В конкретния случай, реакцията на Катар илюстрира противоречието между етичните стремежи на Европа и практичните аспекти на нейната енергийна зависимост.
За ЕС преосмислянето и корекциите на правилата може да изглежда като капитулация, но твърдият подход е риск. Ще бъдат отчуждени ключови партньори и това ще подкопае стратегическите интереси на Блока.
ИЗТОЧНИК: PIXABAY/LAGRANDEEN TREPRISE
Критиците твърдят, че Европа не отчита асиметричните тежести, които поставя върху малки или слабо икономически диверсифицирани нации.
А обратната реакция на партньори като Катар може да насърчи и други да се противопоставят на европейските стандарти. И да стартира ефектът на доминото.
Привеждането на амбициите в съответствие с реалните възможности в крайна сметка е политически проблем за Блока. И успехът ще зависи от способността му да балансира между компромиса и ключовите принципи.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
Добави коментар