По време на свое скорошно пътуване до Португалия папа Франциск изразява съжаление относно ,,много силна реакционна нагласа“, съществуваща в католическата църква в САЩ. Според него в части от нея идеологията заменя вярата и някои от нейните членове не разбират, че ,,има подходяща еволюция в разбирането на въпросите на вярата и морала“.
Папата дава исторически и актуални примери, за да се опита да илюстрира това, което има предвид. Той посочва, че е имало време, в което мнозина от католическата църква са подкрепяли робството. В по-скорошния случай на хомосексуалността, казва той, “е очевидно, че възприемането на този въпрос се е променило в хода на историята“.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Carlos Almeida
По време на своето десетилетие като духовен глава на Римокатолическата църква често се сблъсква с критики от страна на консервативните сектори на църквата в САЩ.
Те се противопоставят на реформи като даване на повече роли на жените и обикновените миряни католици и превръщането на църквата в по-приветлива и по-малко осъдителна институция към някои групи на обществото, включително ЛГБТ общността.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Massimo Percossi
Либералният аржентински понтифекс същo се изправя пред критиките на други религиозни лидери и консервативни медии в САЩ. По обстрел са позициите относно изменението на климата, имиграцията, социалната справедливост, контрола върху оръжията и противопоставянето на смъртното наказание.
Защо ни е важно?
След 10 години като водач на Римокатолическата църква папа Франциск ускорява програмата си за реформи и прави революционни промени в персонала и политиката, които определено разклащат консервативните католически нагласи.
Многостранната стратегия на духовния глава за полагане на основите на бъдещото развитие на една от най-старите институции постепенно достига значителни резултати.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Claudio Peri
Първият папа йезуит и първият неевропеец от повече от 1200 години, папа Франциск, се различава значително от предшествениците си с откровения си стил и подхода си към ръководенето на църквата. Той често предизвиква шок в Римокатолическата църква с публикуването на своите забележки относно начина на нейното функциониране.
Религиозните скандали продължават да взимат жертви в Европа и САЩ, но въпреки това католицизмът не залязва – той се променя.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Manuel de Almeida
Отвореността на настоящия папа към преразглеждането и дори промяната на църковните учения предизвиква разногласия, които водят към нов вид последователно развитие на неговата институция. Същевременно Франциск не демонтира проекта, заложен от духовниците традиционалисти, а просто го ремонтира.
Ролята на католическата църква в обществото съществува от много векове. Постепенно тя се превръща в нещо повече от институция, а влиянието ѝ достига до всички сфери на социалния живот.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Manuel de Almeida
Но докато преди тя е предизвиквала и направлявала промените в обществата, сега точно обществените изменения я подтикват към преосмисляне на отдавна заложените религиозни норми.
Намесата на папата в този процес му предоставя две възможности: да съхрани традиционния подход или да го преразгледа, с цел да се адаптира към динамиката на новото време.
Противопоставяйки се на разбиранията на част от останалите духовници, папа Франциск се опитва да покаже, че религията не е статична и, че както тя, така и нейните социални проявления, подлежат на развитие.
Снимка: ЕПЕ/БГНЕС/Maurizio Brambatti
Добави коментар