Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус предупреждава гражданите, че трябва да се подготвят за десетилетия на конфронтация с Русия, което налага и бързо възстановяване на армията на страната.
Според него нищо не гарантира, че Владимир Путин планира да спре с достигане границата на Украйна с Европа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Clemens Bilan
,,Никой не знае как и дали това ще продължи“, заявява министърът, аргументирайки бързо увеличаване на германската армия и възстановяване на нейния арсенал. В поредица от скорошни интервюта пред германски медии той заявява, че към момента руската армия е заета с Украйна, но при евентуално примирие, президентът на Русия ще има няколко години за рестартиране.
Така, в близко бъдеще единството на НАТО ще бъде подложено на изпитание още веднъж.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Oleg Petrasyuk
Повечето германски политици заявяват, че не желаят да се върнат към обичайния бизнес с Русия. Те не очакват тази година да доведе до сериозен напредък за Украйна и се страхуват от последствията, ако Путин надделее.
Расте и песимизмът относно желанието на Съединените щати да продължат финансирането за Украйна. Още повече, че вторият най-голям дарител, а именно Германия, смята да удвои вноската си за войната до около 8,5 милиарда долара.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Olivier Matthys
На този фон германският канцлер Олаф Шолц се подготвя за среща в Белия дом. Засега с Байдън.
Защо ни е важно?
След края на Студената война Германия избягваше поддържането на силна армия. Въпреки че в немския случай постът министър на отбраната има ограничени функции, популярността на Борис Писториус му позволява да говори свободно. И публичните предупреждения отразяват генералната промяна, която настъпва сред висшите ръководни нива в Германия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Allison Dinner
Опасенията на гражданите и управляващите обаче се разпростират дори отвъд намеренията на Владимир Путин. Те все по-често примесват своя страх с перспективата за преизбиране на Доналд Тръмп. Германски официални лица и много от колегите им от НАТО обсъждат неофициално дали почти 75-годишната структура на алианса ще може да оцелее без Съединените щати.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/David Becker
Това е забележителен обрат в мисленето. Особено за германците. Непредвидимостта на Америка, агресията на Русия, плюс амбициите на Китай и застоя на войната в Украйна, пробуждат германските политици за факта, че вече живеем в нов свят. По-сложен и по-опасен.
С последствия най-вече за европейската и трансатлантическата сигурност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/David Becker
През десетилетията след разпадането на Съветския съюз повечето немци свикват с представата, че сигурността на страната може да бъде гарантирана, ако си сътрудничи с Русия. И че Китай е необходим партньор. Особено с критичния за германската икономика пазар на автомобили и оборудване.
Но сега настъпва време, в което дори социалдемократите осъзнават, че оцеляването в реалния свят предполага и употреба на твърда сила.
Най-после германците започват да осъзнават,че любимите им американски партньори ги изпързаляха насъсквайки ги срещу Русия и че бумеранга,който изпратиха се връща и ще ги удари право в празните глави.И понеже техните политици няма да признаят,че са загубили те плашат собствените си граждани и са готови да ги хвърлят в безмислена война,точно както направи Земенски със своя народ.Управление чрез страх....но вече е късно......