На Тайланд предстои да се превърне в първата страна в Югоизточна Азия, която ще легализира еднополовите бракове. След като Сенатът одобри това, което определя като ,,монументална стъпка за правата на LGBTQ+“, законопроектът ще трябва да мине и през съгласието на краля.
По план новият закон ще описва брака като ,,партньорство между двама души“. Вместо като съюз между мъж и жена.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RUNGROJ YONGRIT
Еднополовите двойки ще бъдат облагани с брачен данък и ще имат правото да наследяват имущество. При необходимост ще дават съгласие за медицинско лечение на партньор. Съгласно закона партньорите ще получат и правото да осиновяват деца.
Предвид наличието на закон против дискриминацията по отношение на половата идентичност и сексуалната ориентация, властите вярват, че няма да срещнат особени трудности по време на интеграцията на тези промени в обществото.
Тайланд отдавна се смята за една от най-приятелски настроените към общността на LGBTQ+ нации в Азия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NARONG SANGNAK
Но достигането до тези законодателни промени отне години. Въпреки широката обществена подкрепа, предишните опити за легализиране на еднополовите бракове претърпяха множество сблъсъци с опозиционните партии в тайландския Сенат.
Защо ни е важно?
В много азиатски странни традиционните семейни ценности все още са дълбоко вкоренени в ежедневието хората. Също и в държавната политика. Представата за хетеросексуалните бракове, като крайъгълен камък на обществената стабилност, остава непокътната и до ден днешен.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RUNGROJ YONGRIT
Тези ценности са подсилени от религиозните и културни вярвания. Конфуцианството дава приоритет на семейната йерархия и синовната почит. И подчертава значението на размножаването в рамките на хетеросексуалните отношения.
Именно затова, особено в политическо отношение, страните от Югоизточна Азия продължават да възприемат идеите на LGBTQ+ бавно и предпазливо.
На този фон решението на тайландското правителство да легализира еднополовите бракове е стратегическо отклонение от консервативната политическа номенклатура, преобладаваща в региона.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NARONG SANGNAK
С този ход Тайланд показва желание да навлезе в една по-либерална политическа траектория. А това може да я утвърди като далновидна и приобщаваща нация.
Тайланд предизвиква статуквото и създава прецедент, който може да има значителен ефект върху възприятията на политиката в цяла Азия. Признавайки, еднополовите бракове, Банкок може да окаже значителен натиск върху съседните страни, които са с големи LGBTQ+ общности, но със строги анти-LGBTQ+ закони.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RUNGROJ YONGRIT
Добави коментар