Полският парламент одобри предложение за декриминализация ползването на огнестрелни оръжия при самоотбрана на граничари. Законодателите твърдят, че мерките са належащи, за да се защитава границата с Беларус. НПО-тата отговарят, че се погазват човекшки права.
В същото време мигрантските трафиканти стават все по-агресивни.
Спорът се разрази след смъртта на 21-годишен войник, който бе намушкан докато се опитва да спре нелегално влизане на мигранти. Според заместник-министъра на вътрешните работи, Мачей Душчик, 13 граничари са претърпели трайни увреждания на здравето. Все след атаки на мигранти. Само в рамките на три години.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/VALDEMAR DOVEIKO
Оттогава всъщност тече и кризата по полската граница.
Заради последния трагичен инцидент, Полша възстанови забранените гранични зони. С което на практика блокира обществения надзор. Така, поне за известно време, журналисти и НПО ще трябва да имат пропуски, ако искат да влизат в зоните.
Варшава обвинява Беларус, че тенденциозно насърчава азиатски и африкански мигранти да влизат незаконно в Полша. С конкретната цел да се дестабилизира Европейския съюз. Мачей Душчик твърди, че незабавното връщане на мигрантите в Беларус ще бъде пропорционална реакция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RAFAL GUZ
И подчертава, че мигрантите, които търсят международна закрила, не са били връщани.
Въпреки съображенията на неправителствените организации се оказва, че обществото подкрепя твърдата позиция на премиера Доналд Туск. Различни проучвания показват, че над 80% от гражданите са съгласни войниците да ползват оръжията си, когато отблъскват атаките на трафиканти или нелегални мигранти.
Защо ни е важно?
Огромната обществена подкрепа за мерките сигнализира за оформянето на нова политическа атмосфера в Полша. В нея строгите гранични политики се считат за необходими и оправдани.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/
Правителството на Туск изглежда се възползва умело от опасенията за националната сигурност. И бърза да укрепи политическите си позиции. С ясното съзнание, че подходът рискува да отчужди части от населението, а и международната общност. Все хора, които считат мерките за нехуманни.
Според полското законодателство използването на смъртоносна сила е оправдано само при екстремни обстоятелства - самозащита или защита на други. Поне до момента. Едно разширяване обхвата на правомощията предполага значителни законодателни промени. И може да донесе със себе си увеличаване на възможностите за злоупотреба.
Президентите на Украйна и Полша във Варшава
Снимка: ЕПА/БГНЕС/
Да, става дума за защита на държавната граница. Но се подлагат на риск човешки животи. На хора, които не са въоръжени. И не търсят конфликт.
Някои държави, като Германия и Швеция например, продължават да се застъпват за по-отворени и хуманни миграционни политики. Други, като Полша и Унгария, възприемат все по-рестриктивна позиция. Така че благословията на Варшава, за стрелба на месо, само ще засили разделенията в ЕС по отношение на миграционната му политика.
Мачей Душчик, среща на министрите на вътрешните работи в Брюксел
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
А защо идват в Полша тези мигранти?Защото Туск праща оръжия на украинците да се бият,да умират и да се разрушават домовете им,а после,когато те започнат да бягат ,стрелят срещу тях на границата.Същия изрод като Урсула,само се чуди как да остане на власт за сметка на чужди животи.