Агенти на иранските тайни служби хвърлят "журналистически" усилия, за да повлияят на президентските избори в САЩ. Според изследване, публикувано от Microsoft, режимът в Техеран активно създава сайтове за фалшиви новини.
Съдържанието е насочено едновременно към либералните и към консервативните избиратели.
Една от въпросните платформи, за които се знае, че е създадена от ирански агенти, описва бившия президент Доналд Тръмп като "надрусан слон в магазин за порцелан на MAGA". Или пък като "побеснял откачалник". Друг сайт, считащ себе си за "достоверен източник на консервативни новини" в щата Джорджия, се фокусира върху проблемите на LGBTQ общността и смяната на пола.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ABEDIN TAHERKENAREH
Опитите на иранските служби обаче не са особено успешни, защото никой от сайтовете не е придобил популярност в социалните медии. Макар че според Microsoft, това може да се промени с наближаване на изборите.
Докладът, съставен от материали с отворен код и огромно количество вътрешни данни на софтуерния гигант, е пълен с примери за това, което служители на американското разузнаване описват като "перманентна скрита кампания".
Microsoft счита, че дейността на иранските структури цели подкопаване на кандидатурата най-вече на Тръмп. Главно чрез увеличаване на "социалните разногласия" в САЩ, преди изборите през ноември.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MICHAEL REYNOLDS
Докладът подчертава, че броят на "гастролиращите играчи", които се опитват да провокират обществено противопоставяне около изборите, непрекъснато расте. И то още от времето на мащабните усилия, които Кремъл хвърли, в опит да повлияе на кампанията през 2016-та.
Защо ни е важно?
"Журналистическата" дейност на иранските агенти, разбира се е само част мащабна акция за чуждестранна намеса в американските избори. Освен фалшивите новини, непрекъснато се провеждат, хакерски атаки и секретни операции, които са далеч по-опасни и ефикасни. Те се целят главно в подкопане на доверието в изборния процес и въобще в демократичните институции.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/IRANIAN SUPREME LEADER OFFICE
Техеран възприемат изборите в САЩ като възможност да отмъстят на държавата, която през годините им е налагала особено тежки санкции. Но не само. За Иран има голяма разлика кой точно заема Овалния кабинет. Защото, в исторически план, републиканските и демократичните администрации са третирали доста нееднородно проблема с иранския режим.
Контрастът между администрациите на Обама и тази на Тръмп е отличен пример за това. Докато Обама търсеше ангажираност и многостранна дипломация, Тръмп държеше на максимален натиск и санкции до дупка.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ABEDIN TAHERKENAREH
Затова, когато Иран смята, че даден кандидат вероятно ще следва по-балансирана политика към Техеран, той пробва всячески да саботира, отслаби и дискредитира опонента му.
Крайната цел е повторно влизане в ядрената сделка и облекчаване на санкциите. Като стратегията не е избиране на "приятелска" администрация, а създаване на удобна за Техеран политическа среда в САЩ. Такава, която би довела до по-благоприятна международна нагласа към Иран.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SARAH YENESEL
Всяко успешно подкопаване легитимността на демокрацията в САЩ е отслабване позицията на Америка като глобален лидер. И оспорване на политическите ценности, които САЩ "изнасят" зад граница.
На американците все някой друг отвън им е виновен за проблемите вътре в държавата.Какво са им виновни Иран или Путин,че се стреля на всяка крачка,че влизат вълни от мигранти,че политиците им са алчни и корумпирани,че икономиката не върви,че банки фалират.Хубаво е да се огледат около себе си и да оправят собствената си кочинка и после да изнасят демокрация,която всъщност вече не съществува......