Албания възнамерява да създаде уникална суверенна държава, за последователите на ислямския религиозен орден Бекташия. Идеята е вдъхновена от модела на Ватикана. А целта е да се създаде място, което да се превърне в символ на религиозна толерантност.
За локация е избрана част от територията на столицата Тирана.
По план новата държава, наречена "Суверенната държава на Ордена на Бекташите", ще се разположи на 10 хектара в града. Ще притежава собствена администрация, граници и пропускателен режим.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STRINGER
Албанският премиер Еди Рама подчертава, че инициативата е част от насърчаването на религиозна хармония и мирно съвместно съществуване в Албания.
"Всички решения ще бъдат вземани с любов и доброта". Това заяви Баба Монди, 65-годишен бивш офицер от албанската армия, който днес е почитан от милиони по света като Негово Светейшество Хаджи Деде Баба.
Той е върховният лидер на шиитския орден на бекташите, основан през 13 век в Турция и ситуиран в момента в Албания.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/kryegjyshataboterorebektashiane.org
Бекташите все още са считани за еретици в определени части на ислямския свят. Защото комбинират идеята за свободно тълкуване на Корана с мистицизъм, елементи от предислямските религии на Турция и предаността към починалите мъдреци, известни като дервиши.
В днешни дни Орденът се отличава и със своите прогресивни възгледи, позволяващи консумация на алкохол и свобода на жените в избора на облекло.
По този повод албанският премиер Еди Рама изтъква, че създаването на една отчетливо умерена ислямска държава може да изпрати силно послание. "Трябва да се грижим за религиозната толерантност и никога да не я приемаме за даденост. Не бива да позволяваме стигмата за мюсюлманите да определя кои са те".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MALTON DIBRA
Защо ни е важно?
Албания е една от най-религиозните и същевременно светски нации в Европа. През последните години страната успя да постигне устойчив мир между своето мюсюлманско мнозинство и християнското малцинство.
В този контекст, планът на премиера Еди Рама може да се разглежда като част от по-мащабна държавна политика за поддържане на този крехък баланс. Чрез активно насърчаване ценностите на религиозната толерантност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JIM LO SCALZO
Макар орденът на бекташите да е известен със своите умерени и приобщаващи ценности, създаването на анклав в столицата на суверенна държава поражда опасения относно потенциално политизиране на религиозната общност.
В регион със сложна история, изпълнена с конфликти на религиозна и етническа основа, подобна идея може да бъде счетена за провокация. Без значение дали анклавът ще бъде представен като символичен, той може да накара други групи в региона да се почувстват маргинализирани.
Мюсюлманското население на Албания, особено общността на бекташите, има значително културно и политическо влияние. Със създаването на официално пространство за тях, премиерът поема сериозен риск.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/GEORGI LICOVSKI
От друга страна инициативата може да укрепи връзките на Рама с тази общност, което ще му гарантира тяхната политическа лоялност на бъдещи избори. Освен това анклавът може да помогне за позиционирането на Албания като лидер в междурелигиозния диалог, в регионален и в световен мащаб.
Страната отдавна се опитва да балансира отношенията си със Запада, особено с Европейския съюз и НАТО. Без да прекъсва връзките си с ислямския свят. настоящият план със сигурност ще се изправи пред препятствия. Но ако бъде реализиран Албания може да увеличи своята мека сила в арабския свят. И да се позиционира като защитник на умерените и духовни ислямски традиции.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLGA FEDROVA
Добави коментар