Измама, забавление или истина?

12:05, 29 сеп 24 / Свят Шрифт:
Станислав Бояджиев

Американците никога не са кацали на Луната, белите следи от самолетите са кемтрейлс, а промените в климата са измама...

Кой вярва на тези твърдения?

Изненадващо за притежаващите здрав разум е да открият, че има дори президенти, които предпочитат вярата пред знанието. Нашият Румен Радев щеше да проверява за кемтрейлс, а Доналд Тръмп - за измами свързани с климатичните промени.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ROBERT GHEMENT

Истината е, че на Луната са били точно дванайсет граждани на САЩ. Белите следи в небето са пара от водни частици. Докато промените в климата дори не се нуждаят от доказателства. Конспирационните теории обаче не спират да се вихрят. На пейките пред блокове, в кафенетата, в интернет пространството, дори в държавните институции.

Да вземем за пример QАnon - историята за лютата битка, която бившият президент на Щатите водеше с "Дълбоката държава".

Теорията твърди, че анонимният източник Q, разбулва пред света за тайната и продължителна борба, която ръководят Тръмп и специалният му съветник Робърт Мюлер. Двамата самоотвержено се изправят срещу педофилен обръч от известни личности и политически елити, които "от десетилетия управляват Съединените щати". Задкулисно, разбира се.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/CJ GUNTHER

В интернет, Q, има хиляди публикации в защита на щурата конспирация. Като "обвиняеми" са редица анти-Тръмп филмови звезди, политици и дори компании от рода на мексиканския циментов гигант "Cemex".

Във всеки случай политическата ефикасност на теорията е безпорна. Въоръжените с нея намериха оправдание за почти всички спънки в мандата на Тръмп. И бетонираха убеждението, поне у себе си, че той е героичната фигура, която ще спаси Америка. Като междувременно наново я направи велика.

Един млад доцент по психология, Джошуа Харт, отдавна търси обяснение как и защо хората се занимават с конспиративни теории. Според него групите са три. Някои се забавляват и просто измислят теориите. Други са заети сериозно да им вярват, като дори търсят доказателства в тяхна подкрепа. Трети пък напълно ги отхвърлят, но активно, влагайки много време и страст в начинанието.

Снимка: PIXABAY/СВЕТЛАНА

Харт дава пример с нечовешки обекти -  триъгълни форми, които се движат по екрана на компютър.

Измислящата теории група придава на триъгълниците умисъл, способност мислят и да имат цели.  Вярващите в теории прегръщат идеята, че теорията е истина. А третите се надсмиват над убедените, но не могат да ги разкандърдисат. 

Твърде често вниманието на податливите се концентрира върху теориии, които пасват на политическите им възгледи. Кой ни ръси с кемтрейлс?... Лошите американци, кой друг! - е убедителният отговор, от тази страна на окена. От другата е: -Лошите руснаци, естествено!

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ПРЕЗИДЕНТСТВО

Изобщо, вярата на някои, че световната политика се контролира от тайни групи или скрито, пръснато по цялата планета, общество е несломима. "Новият световен ред" е в ход и подготвя единно управление на хората. Това масони, клуб Билдерберг, Комитет 300, Ротшилд, Рокфелер..., който се сетите. Фармацевтичните компании пък крият добрите лекарства, за да продават по-малко ефективните, но все по-скъпи такива. А Елвис, разбира се, продължава да е жив.

Може би само юдео-масонският заговор вече не е толкова актуален, както преди години, но се вярва, че учени нарочно и систематично мамят обществеността. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС/BIANCA DE MARCHI

Джошуа Харт стига до извода, че вярващият в конспиративната теория е шизотип, който не се доверява на видимото. Идеологически той е ексцентрик и е склонен към необичайно възприемане на света. Еквивалент в нашия фолклор би бил някой, който търси теле под вола. Шизотипът на Харт заимства името си от болестта шизофрения, но без за "конспираторите" да се предполага клинична диагноза.

Някои може да възрази, че възприемчивостта към глупости е задължителна при религиозните хора. Но религиите, за разлика от конспиративните теории, са фундаментално оптимистични и възвисяващи. Психолозите смятат, че хората са склонни да приемат различни вярвания, защото запълват емоционални празнини. Като и естествената нужда да се чувстват добре - за себе си и за света.

Така че, конспиративните теории не са подходящи за подобни цели.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SARAH YENESEL

По-скоро се потвърждава идеята, че ако сте човек, който вижда света като хаос и зло, ще търсите утеха в представата, че има някой или нещо, върху които да стоварите обвинението си. Ако "нещото се случва", тогава има какво да се направи. Така дори и най-мрачните и странни теории предлагат някаква надежда. 

Важно е да се отбележи, че различните изследователи на психологията зад конспиративните теории не казват нищо относно достоверността им. Най-вероятно, защото опцията е само една - знанието във всички случаи побеждава вярата. Без да отричаме, че понякога задкулисието се оказва факт. Тогава конспиративно мислещите тържествуват, а останалите се чувстваме глупаво.

Но дали първите не са измамени през цялото останало време?

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANTONIO ARAUJO

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама