Френският премиер Мишел Барние
Стотици корпоративни лидери и лобистки групи от Франция, Германия и Италия се събраха на бизнес конференция в Париж, за да обсъдят тенденциите след преизбирането на Доналд Тръмп.
Те определиха случващото се в американската политика като аларма за Европа, която трябва да преосмисли приоритетите си или да се изправи пред болезнено икономическо бъдеще.
Част от тяхната стратегия е да увеличат инвестициите в целия Европейски съюз, в области като отбрана, технологии и зелена енергия. Европейските бизнесмени стигнаха до извода, че за целта ще са необходими разхлабване на регулациите и обвързване на търговията в ЕС, с общ дълг и единен капиталов пазар.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRISTOPHE PETIT TESSON
От 2019-та насам Европейският съюз е приел 13 000 нови бизнес регламенти. В САЩ те са едва 3000.
Все още не е ясно точно какъв подход ще предприеме Тръмп по отношение на митата за Европа. Но икономисти, бизнесмени и политици са единни, че той предпочита двустранни търговски споразумения и може да опита прекратяване на сделки с дадени европейски страни.
Като цяло Европа се подготвя за "по-силни протекционистични мерки и повече непредсказуемост", смята френският министър на икономиката Антоан Арман. "Трябва да променим темпото, с което действаме, или индустриите ни ще изчезнат", допълва той.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER MATTHYS
Това означава, че Европа трябва да действа бързо и ефикасно, за да защити своите интереси.
Защо ни е важно?
Докато предишните президентски администрации на САЩ подкрепяха мултилатерализма и трансатлантическия съюз, транзакционният подход на Тръмп приоритизира краткосрочните печалби на САЩ. А те най-вероятно ще са за сметка на Европа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER MATTHYS
Затова единната концепция за стратегическа автономия на Европа става все по-наложителна за всички на континента.
Непредсказуемостта на Тръмп, съчетана с тенденцията към нарастващ протекционизъм, са пряка заплаха за европейските индустрии и конкурентоспособност. Идеята America First на новата администрация в САЩ е свързана с политики, които ще пренебрегват взаимодействие с традиционни съюзници от близкото минало.
С всички последиците от това. И за двете страни.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMMED BADRA
Пример са търговските войни с Китай по времето на Тръмп. Те засегнаха силно световните пазари. И, разбира се оказаха пряко влияние върху европейската икономика.
Натискът на новата президентска администрация за репатриране на индустрии и намаляване зависимостта от чуждестранни стоки ще се сблъска с принципите на свободната търговия, които са изконни за ЕС.
Но вътрешните разделения в Европа, особено сред държавите-членки, възпрепятстват съгласувано вземане на решения. А различните национални интереси, нива на икономическо развитие и приоритети относно сигурността, на практика блокират усилията за единен подход.
За да се намали икономическата зависимост от САЩ ще трябват компромиси. И това ще бъдат трудни решения. Но без прекратяване на традиционните съюзи. А с с гаранции, че ЕС ще може да функционира независимо в един Me Only свят.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JUSTIN LANE
Късно е чадо!Вместо да слугуват на Байдън западните така наречени лидери трябваше да се съсредоточат към една силна икономически Европа и да гледат на държавите членки на ЕС като партньори,а не като на подчинени васали.Както е казал един умен човек-колелото на историята се върти до пълната и окончателна победа на националните държави над глобализма и шизофреничната дума евроатлантизъм.Не защото глобализма е лошо нещо,а защото тъпаци като Урсула,Шолц,Вебер,Рюте т.н.го възприеха като еднолично господство на САЩ.Гражданите на Европа обаче един по един ги изхвърлят от политиката-Унгария,Сърбия,Молдова,Румъния,Словакия,Германия и т.н.Европа на Урсула умря,да живее Европа на суверенните държави.