След десетилетия на преговори, договорът с Меркосур продължава да предизвиква противоречия. А Франция яростно се противопоставя на споразумението за свободна търговия на ЕС с Бразилия, Аржентина, Парагвай, Уругвай и Боливия
Стотици фермери протестираха през последните седмици, във Франция и други европейски страни, срещу споразумението между ЕС и южноамериканския блок. Повечето от тях смятат, че договорът ще доведе до нелоялна конкуренция и ще опустоши селскостопанския сектор на Европа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/GUILLAUME HORCAJUELO
По своята същност споразумението с Меркосур е за свободна търговия и има за цел да премахне почти всички данъци върху продуктите, обменяни между двата подписали блока. Сделката се стреми да създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света.
Става дума за над 750 милиона души и около една пета от световната икономика.
С подписването на това споразумение Европа ще може много по-лесно да изнася автомобили, машини, пестициди, фармацевтични продукти, вино и сирене. И в замяна ще може да внася, от от южноамериканските държави, автомобилни части и хранителни продукти.
И всичко това на много по-ниски от сегашните цени.
Президентите на Бразилия и Уругвай Снимка: ЕПА/БГНЕС/GUILLAUME HORCAJUELO
Защо ни е важно?
На фона на глобалната търговска турбуленция, провокирана от завръщането на Тръмп и отслабването на Световната търговска организация, ЕС се опитва да сглоби смислена икономическа политика. И то съсвсем по на правилата на международна търговия.
При това икономически либералните правителства на Бразилия и Аржентина изразяват силно желание да се превърнат в легални партньори.
Само дето говорим за сделка, готвена в продължение на две десетилетия!
Снимка: ЕПА/БГНЕС/GUILLAUME HORCAJUELO
Инак синергията между ЕС и Меркосур предоставя възможност за предефиниране отношенията не само между тях, но и с цяла Латинска Америка. Защото би улеснила търговията и инвестициите между блоковете. Въпреки това пътят към ратифициране на споразумението е осеяно с икономически и политически предизвикателства.
В политически план, европейските групи по интереси придават голямо значение на стандартите за устойчивост, трудовите права и хуманното отношение към животните. От гледна точка на Меркосур, тези искания се излишни, заради съществуващите екологични закони на страните-членки и многостранните им ангажименти към опазване на околната среда.
Това противоречие бави споразумението и огромните геополитически ползи за двата блока.
Супермаркет на Карфур в Сао Пауло, Бразилия Снимка: ЕПА/БГНЕС/GUILLAUME HORCAJUELO
Страните от ЕС и Меркосур искат да разнообразят партньорствата си вече от двайсет години. Междувременно Тръм изкара един мандат и след цяла демократична пауза се готви за втори рунд. И още невлязъл в Белия дом обяви тарифна война на всички. От Южна Америка, през Европа, та чак до Китай.
Докато цикленето на договора с Меркосур само доказва пагубната латентност на недалновидната бюрократична машина в ЕС. Която в продължение на десетилетия пропуска златна възможност да се адаптира към нестабилния и непредсказуем световен ред.
Френски винопроизводител на протест в Каркасон, Южна Франция Снимка: ЕПА/БГНЕС/GUILLAUME HORCAJUELO
Добави коментар