Разрушена статуя на Башар Асад
Докато някои сирийци търсят справедливост за престъпленията на режима, други искат да отмъщават. Длъжностните лица от временното сирийско правителство се надпреварват да създадат съдилища и полицейски сили, за да се справят с оплакванията. Но призовават гражданите да простят и да не вземат нещата в свои ръце.
Ръководителят на бунтовническия алианс Ахмед Ал Шара, заяви, че ще преследва бивши високопоставени фигури за убийства, неправомерно затваряне, измъчване и обгазяване.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/GIUSEPPE LAMI
Според него „Справедливостта трябва да се търси чрез съдебната система. Не чрез отделни лица. Ако стане така, че всички отмъщават, законът на джунглата ще вземе превес“.
Служители от новото министерство на правосъдието признават, че не са подготвени за такава голяма отговорност. Затова усилията за запазване на спокойствие сред гражданите идват като публични изявления и предложения за проповеди от имами. Всички те всички призовават хората към сдържаност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMMED AL RIFAI
Според сирийски правозащитни групи най-малко половин милион сирийци са били убити по време на войната. Повечето от тях при въздушни удари, извършени от сирийски военни самолети и хеликоптери. Останалите в затвор, по време на изтезания, или при масови екзекуции. Като много хора остават в неизвестност.
Защо ни е важно?
Новите лидери на страната произлизат от сунитското мнозинство, докато предишната висша класа беше доминирана от религиозното малцинство на алавитите. Подобен дисбаланс, особено в контекста на предстоящите съдебни преследвания, предразполага към покачване на сектантското напрежение.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMMED AL RIFAI
Съдебната система на Сирия години наред беше инструментът на Асад за тормоз. И сега хиляди сирийци са замесени в съдебни дела от най-различно естество. Но количеството надвишава юридическия капацитет на възстановяващата се съдебна система. Както и ресурсите на новото управление.
Опитът от други арабски страни, чиито деспотични режими се сринаха, сочи че преходът към изграждане на ново и стабилно правосъдие може да продължи с десетилетия. Дори да не бъде осъществен напълно.
Нито Египет, нито Ирак, нито Тунис, успяха да постигнат всеобхватна и трайна справедливост за издевателствата на предишните режими.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/
Експертите настояват, че Сирия трябва да преструктурира своята полицейска и съдебна система. Да създаде специален трибунал за преследване на най-сериозните престъпления. И да изгради правна рамка за справяне с извършения произвол.
Приоритетно е и разследването на изчезналите след арести, над 136 000 човека.
Но Сирия не може да се бави с официалното правораздаване. Всяко отлагане отприщва гнева на хората. Те искат да вземат правосъдието в свои ръце. И могат да го направят. А това ще предизвика нов цикъл от насилие, базиран на сектантските разделения в страната.
Което си е потенциална война.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MOHAMMED AL RIFAI
Ще има справедливост,толкова колкото в Либия,Ирак ,Афганистан след като американците убиха лидерите им и позорно избягаха после,оставяйки хаос и пълна разруха........