На 19 март Весела Лечева получи подкрепа да оглави Българския олимпийски комитет. Досегашният председател Стефка Костадинова цивилизовано я поздрави и ѝ пожела успех.
Лечева се разбърза да встъпи в ролята си на шеф, но стана ясно, че са подадени сигнали за нередности в процедурата по избора.
Затова, съвсем логично, Софийски градски съд спря с определение производството по вписване на новоизбраните членове на ръководството. Просто и ясно. За да се изчака проверката, преди да се вземе окончателно решение.
Снимка: БГНЕС/Стефан Василев
Лечева реши да не се съобрази с решението на съдебния състав и предприе действия по овладяване на централата на БОК. Правото обаче е категорично - старото ръководство все още действа, докато новоизбраното трябва да изчака решението на съда.
Юристи обясняват, че решенията на общото събрание на всяко корпоративно устроено юридическо лице подлежат на съдебен контрол. За юридическите лица с нестопанска цел, каквато е правната структура на БОК, това е предвидено в чл.25 ал.4 ЗЮЛНЦ.
Законът не търпи порочни решения на общите събрания на юридическите лица – било в противоречие със законови норми, било в нарушение на уставни правила на съответната организация.
Такъв според тях е и случаят с решението на общото събрание на БОК, от 19 март.
Снимка: БГНЕС
Съдебният акт е задължителен за всички участници в този процес. Странно е, че Весела Лечева не го съзнава. Или има други мотиви, за да предприема действия и да оповестява решения, които не просто уронват престижа на българския спорт, но и са в разрез с нормалните законови процедури.
Едва след произнасянето на съда новите членове на изпълнителния комитет на БОК ще бъдат вписани. Или не.
Лечева и кръгът около нея, заедно с – както се твърди – някои от съветниците на президента Румен Радев, погрешно тълкуват вписването на новия състав на изпълнителния комитет на БОК само като оповестително. А не конституивно действие.
Това твърдят юристите. Но грешат!
Съдът изрично е обяснил, че спирането е временна забрана за действия на страните. С този акт се цели да се обезпечи именно законността на тези действия. Това означава, че всички последици от решенията, на общото събрание на БОК, са "замразени" до произнасянето на съда.
Публична тайна е, че зад всичко това прозират политически интереси.
Снимка: БГНЕС/Президентство
На 5 декември 2023-та Весела Лечева регистрира "Движение Трети март" като търговска марка в Патентното ведомство. Това стана след като президентът Румен Радев заговори за "неизбежна политическа алтернатива". Той дори "предсказа", че съвсем скоро ще се появи нова политическа сила, критична към тогавашното правителство.
Именно Лечева, която преди това беше в ръководството на БСП и депутат от левицата, стана избраното от Радев лице, което да олицетворява "третомартенци".
Това едва ли бе случайно.
Снимка: БГНЕС/Ралица Белчева
Лечева наследи от покойния си съпруг Манол Велев разнороден и мащабен бизнес, осигуряващ милионни печалби. Като министър тя, разбира се, твърдеше, че няма фирми на свое име, но когато въпросните дейности се управляват от нейния брат и от сина ѝ, няма как да не изникнат куп въпроси.
В списъка от бизнес активности са и имоти в Гърция, където се развива хотелски бизнес. Лечева може би ще каже, че няма нищо общо и с това.
В спортните кръгове се говори за обещания към федерации и хора с право на глас - за да подкрепят Лечева за шеф на БОК. Очевидна бе и масираната медийна кампания в подкрепа на нейната кандидатура, както и негативните публикации за другия кандидат.
Въобще как се съчетава чистият спорт, за който говори тя, без политика?
Дали някой вярва, че тя само е регистрирала "Движение Трети март"? И няма да играе никаква роля в него, когато Румен Радев тръгне да "покорява" политическите територии...
Снимка: БГНЕС/Президентство
Добави коментар