В Австралия започва да си проправя път знаменателен референдум за признаване на коренното население. При окончателно гласуване в горната камара на австралийския парламент, с абсолютно мнозинство, се приема законопроект за промяна на конституцията.
На референдумът австралийците ще решат дали подкрепят промените, които ще позволят включването в парламента на комисия наречена ”Voice to Parliament’’. Тя ще може да съветва депутатите по въпроси, засягащи аборигените и населението на островите в Торесовият проток.
,,Парламентите приемат закони, но хората са тези, които правят историята“, казва австралийският пример Антъни Албанезе.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Dean Lewins
Сега пред него стои отговорната задача да определи дата, на която да се проведе първият референдум в страната от 1999г. насам. Тогава австралийците отхвърлят създаването на република.
Постигането на конституционни промени в Австралия е трудно. Правителството трябва да осигури двойно мнозинство на референдума, което са повече от 50% гласоподаватели от цялата страна. Това означава подкрепа от гражданите на поне четири от шестте щата на държава.
Защо ни е важно?
В днешни дни аборигените съставляват едва 3,2% от приблизително 26-милионното население на Австралия. Живеят в условия, които са под средните социално–икономически показатели за страната и до момента не са упоменати по никакъв начин в австралийската конституция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Aaron Bunch
Маргинализираното им от британските колониални владетели ограничава правото им на глас чак до 60-те години на 20 век.
Въпреки това расизмът на континента все още съществува.
Държавната система продължава да не се съобразява с нуждите на аборигените и жителите на островите от Торесовия проток. В продължение на десетилетия политиките на австралийското правителство са в постоянен разрез с единственото нещо, което иска коренното население на континента – възможност да контролира и управлява собствения си живот.
Все още е жива една от основните идеи на колониализма: ,,Ние знаем кое е най-добро за вас!“ Тя е дълбоко вкоренена в бюрократичната машина на Австралия. За много от местните австралийци липсата на конституционно признание означава продължаваща дискриминация и отричане на съществуването.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/David Mariuz
Ако Австралия гласува с ,,Да“ на предстоящият референдум, това решение ще осигури постоянно представителство на коренното население в парламента. Появата на ”Voice to Parliament’’ може да бъде решаваща за премахването на ,,аборигентския проблем“. Така вниманието на политиците ще бъде насочено към проблемите на аборигените.
Днес все още има много расизъм в медиите и обществото. Изправени сме пред сериозни проблеми с правата на човека, включително отнемането на деца от техните майки, високия процент на задържане на аборигени, особено деца и млади хора, в условия, които са много нечовешки.