Саудитска Арабия подписва стратегическо споразумение с турската отбранителна компания ,,Baykar Tech”. Идеята е производството на дронове ,,Байрактар“ да се извършва в кралството.
Саудитската държавна отбранителна служба(САМИ)посочва, че предприетият ход има за цел цел оказване подкрепа на националната отбрана и укрепване на ,,местните способности“.
Рияд се съгласява да купи турските дронове в рамките на най-големия отбранителен договор в историята на Турция. Президентът Реджеп Таип Ердоган капитализира от възстановяването на връзките със силите в Персийския залив, подпомагайки затруднената икономика на Анкара.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Leszek Szymanski
В реч по време на церемонията по подписването на меморандума, главният изпълнителен директор на ,,Bakar Tech” Халук Байрактар подчертава, че страните, които прилагат нови технологии не печелят само бизнес предимство, но и изграждат по-силни връзки със своите съюзници.
Той добавя още, че Bayraktar Akinci не е обикновено оръжие или самолет, а летящ интелигентен робот, оборудван с десетки компютри, десетки хиляди редове код и изкуствен интелект.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Valda Kalnia
Освен съвместното производство, споразумението включва и сътрудничество за трансфер на технологии, ускорявайки развитието на високите технологии и в двете страни“.
Защо ни е важно?
Анкара предприема дипломатически усилия, за постепенно възстановяване на връзките със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, търсейки помощ от Персийския залив за намаляване натиска върху икономиката на Турция и нейните валутни резерви.
Това се случва след години на противоречиви отношения, главно заради подкрепата на Анкара за продемократичните движения в Близкия Изток и Северна Африка.
От друга страна постигането на подобни споразумения отразява интереса сред арабските държави от Залива към произведената в Турция техника. Това е официално одобрение за нарастващото желание на Турция да снабдява съседите от Близкия Изток с оръжия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Bandar Al-Jaloud
Турският президент Ердоган вижда в сделката със Саудитска Арабия пряк път към нормализиране на партньорските отношения.
Турските дронове са по-надеждни от китайските си аналози, което съчетано с факта, че са по-евтини от западно произведените модели, оправдава силния интерес към сключване на подобни договори.
Същевременно търговската политика на Турция, характеризираща се с подхода ,,без въпроси“ и ,,без обвързване“, дава резултат в страни като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар.
Осъществяването на подобни доходоносни сделки е изключително важно за поддържането възходящата траектория на турска отбранителна индустрия. Договорите укрепват международните партньорства, създавайки мрежа от интереси в областта на отбраната, сигурността, икономиката и политиката.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Sedat Suna
А за Саудитска Арабия трансферът на технологии и съвместното производство ще добавена стойност за усилията, които кралството полага, за да диверсифицира своите отбранителни способности. Така, в най-скоро време, Рияд ще има отговор на иранската технология за безпилотни самолети.
Ердоган е един от най-опитните политици в Европа и винаги,при всякакви обстоятелства поставя националния интерес на Турция на първо място за разлика от нашите помияри......
Ако нашите депутати бяха като Ердоган,вместо да подаряват на Украйна бтр-те,щяха да ги дадат на хората от Родопите,за да може кметовете през зимата да им доставят хляб и лекарства,ама къде толкова мозък да помислиш първо за собствения си народ,.....