Тази седмица германският канцлер Олаф Шолц се отправи на пътешествие към Китай, за да заздрави връзките на страната си с нейния най-голям търговски партньор.
За целта той се срещна китайския върховен лидер Си Дзинпин, както и с премиера на страната Ли Цян.
Това е първото посещение на германския лидер в Китай от средата на миналата година. Тогава Бундестагът прие стратегия, която определи азиатската сила като ,,партньор, конкурент, но и като системен съперник“.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/DING HAITAO
Така Германия временно прекъсна традиционно добрите си отношения с Пекин и ограничи зависимостта си от влиянието на китайския пазар.
Резултатите от тази политика обаче се оказаха негативни. Икономиката на Германия продължи да се свива, а цените на енергията да се влияят от войната в Украйна. Същевременно германските компании започнаха да изискват от държавата по-голям достъп до китайските пазари.
Техният основен довод беше, че ограниченията създават нелоялна конкуренция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FANG ZHE
Затова, по време на срещите си, Олаф Шолц подчерта ангажимента на Германия към правенето на бизнес с Китай. Но и не се поколеба да предупреди Пекин, че трябва да ограничи потока на своите стоки към Европа.
Според него икономическите взаимоотношения трябва да се основават на конкурентоспособност, а не на протекционистки мотиви.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
Повишаването на германско-китайския търговски обмен има потенциала да рефлектира върху развитието на пазарния достъп, защитата на интелектуалната собственост и лоялността на конкуренцията. На европейско ниво.
Защото близките отношения на Германия с Китай оказват влияние върху цялостната търговска динамика и политиките на ЕС спрямо Китай.
Същевременно инвестициите на Германия в Китай и нейното сътрудничество по изпълнение на индустриалните проекти могат да послужат като средство за трансфер на технологии и иновации от Азия към Европа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANDRES MARTINEZ CASARES
А подобен обмен може да спомогне за развитие на технологичния капацитет и конкурентоспособността на ЕС в световен мащаб.
Разбира се, новата „дружба“ може да доведе и до определени предизвикателства пред европейските държави. Особено в контекста на настоящите пълномащабни военни конфликти.
В настоящия момент, на фона на променящата се глобална динамика, германският подход спрямо Китай по-ясно от всякога очертава проблемите, съпътстващи запазването на традиционно добронамерените и ефективни отношения между блока и Пекин.
Въпреки че Германия рискува да предизвика множество дебати на европейско ниво относно значението на Китай като глобална сила.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
Браво на пиара,хубава реклама ,ама не съвсем вярна.И Шолц го посрещнаха и изпратиха като обикновен турист,както и Урсула преди,а знаем ,че китайците много държат на протокола.Подмазването е малко закъсняло и едва ли ще му помогне.