Откакто Унгария пое ротационното председателство на ЕС, унгарският премиер Виктор Орбан може да бъде забелязан на официални визити къде ли не. Първо уговаряше мир в Украйна. После в Русия... Всичко в унисон със заявката на Будапеща, че ще разширява съюза, докато се справя с демографските му предизвикателства и конкурентоспособността.
Това надали е по вкуса на много от европейските лидери. Но проактивното поведение на Орбан е факт, който никой не може да отрече. Независимо, че визитите са все извън пределите на ЕС.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/LI XUEREN
Та, на фона на врящата геополитическа динамика, унгарският министър-председател посети и Китай. Програмата на Орбан включваше ключова среща със Си Дзинпин, което доказа задълбочаващата се връзка Будапеща-Пекин.
По време на посещението и двамата лидери потвърдиха значението на двустранните си отношения. Унгарският премиер дори определи Китай като "един от стълбовете на новия световен ред".
Но в центъра на разговора се позиционира текущото икономическо сътрудничество в рамките на китайската инициатива "Един пояс, един път" (BRI). Унгария е от открояващите се участници в инициативата, като до голяма степен се възползва от китайските инвестиции за укрепване на своята инфраструктура и производство.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/VALERIY SHARIFULIN
В този контекст Орбан и Си обсъдиха нови споразумения за сътрудничество, включително значими инфраструктурни проекти. Акцентът в разговора падна върху новия завод за електромобили на "Great Wall Motor", планиран за южноунгарския град Печ.
По план проектът трябва да насърчи местната заетост и трансфера на технологии. Освен това ще превърне Унгария в европейски център за производство на китайски електрически превозни средства и батерии.
Поради стратегическо местоположение и благоприятния инвестиционен климат, компании като CATL и BYD вече движат част от мащабните си операции на унгарска територия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/WU HAO
Бизнесът настрана, двамата лидери обсъдиха и глобалните проблеми на сигурността. Особено породените от продължаващата война в Украйна.
Хлъзгавата позиция на Унгария относно конфликта, често се разминава с яростната политика на други членки в ЕС. Но правителството на Орбан поддържа относителен неутралитет по въпроса и се застъпва за дипломатическа резолюция. Като същевременно избягва пряката конфронтация с Русия.
Все неща, които резонират с дипломатическата реторика на Китай.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEY DOLZHENKO
Защо ни е важно?
Активното участие на Унгария в "Един пояс, един път" може да има значителни икономически и политически последици не само за нея, но и за целия регион на Централна и Източна Европа.
Превръщайки се във фокусна точка на китайските инвестиции, Будапеща укрепва ролята си в развитието на регионалните канали за дистрибуция и аутсорсинг на производството.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RADEK PIETRUSZKA
В политически план, задълбочаващите се икономически връзки на Унгария с Китай променят стойността ѝ в рамките на ЕС. Активното участието на Унгария в BRI е част от мащабната стратегия на Будапеща за диверсификация на нейното международно портфолио. Извън Европейския съюз. Точно това е целта на тясното сближаване с незападни сили като Китай и Русия.
Подобно пренареждане обаче има потенциала да създаде сериозни търкания между държавите-членки на ЕС.
За Пекин това е добре дошло, защото, от стратегическа гледна точка, участието на Унгария в китайската инициатива отваря ключов вход към Европа, която е най-големият потребителски пазар в света.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/NICOLAS LANDEMARD
И все пак действията на Унгария се явяват нож с две остриета за Европа.
Икономически това предлага на европейските страни значителни възможности за подобрена свързаност и инвестиции в региона. Но политически, подобно сближаване само засилва разминаването в ЕС по отношение на ангажиментите с Китай.
Добави коментар