Въпреки че Олимпиадата във Франция беше съпроводена от много предизвикателства и спорни моменти, събитието със сигурност остави следа в историята. Сега обаче за президента Макрон дойде моментът, когато трябва да се изправи срещу политическата буря, която собственоръчно предизвика преди началото на Игрите.
Предприемайки рисков ход, Макрон свика предсрочни законодателни избори малко преди Олимпиадата, което доведе до парализа на парламента. Необходимостта да се избере министър-председател, който ще може да балансира между центристките съюзници и Макрон, доведе до сериозна обществена тревога.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/LUDOVIC MARIN
И въпреки че интензивните преговори не доведоха до споразумение, президентът постави краен срок до средата на август. За назначаване на постоянен министър-председател и за продължаване на политическите дискусии.
Времето за вземане на важни решения вече изтича, но по всичко личи, че френският президент не бърза. В скорошно интервю той изрази гордост от френското домакинство на Игрите. И подчерта, че събитието е допринесло за сплотяване на нацията.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANDRE PAIN
Екипът на Макрон разбираемо е ОК да използва успеха от Олимпийските игри като модел за бъдещо управление. А самият президент се надява да улови позитивната инерция и така да се справи с политическите разделения.
Но засега остава съмнително добрата идея да му донесе политическа победа. Защото съперниците на Макрон са решени на всичко, за да гарантират, че президентът няма да извлече политически дивиденти от Париж 2024.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAIN JOCARD
Организацията и изпълнението на грандиозно събитие като Олимпиада изисква масивни и много добре координирани усилия. На всички нива на управление – местно, регионално и национално. Успехът на Игрите, осигурен от президент центрист, кмет социалист и консервативен регионален лидер, предложи нова форма на политическо сътрудничество.
Фактът, че тези лидери работиха заедно и ефективно, подсети за модел, който може да се приложи директно и в политическия формат на Франция 2024.
Макар че основните конфликти в управлението на страната дишат във врата на Еманюел Макрон.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAIN JOCARD
Независимо как, но Франция трябва незабавно да поеме в определена посока. И предвид силните президентски амбиции, съчетани със засилващ се вътрешен и външен натиск, постигането на споменатия балансиран модел ще бъде изключително трудно.
Правителство, което клони повече надясно или наляво, може да доведе до съществени разлики в подхода на Франция към въпроси като интеграцията в ЕС, отбранителната политика и международната търговия.
Имаме нужда от личност, която ще може да комуникира и с центъра, и с дясното, и с лявото. От социално ориентираните десни, до онези леви, които се интересуват от ред и законнност, твърди анонимен източник, цитиран от France 24.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANDRE PAIN
А бившият шеф на маркетинга в МОК, Майкъл Пейн, смята, че Макрон е допуснал стратегическа грешка, свиквайки предсрочните избори преди, а не след Олимпиадата.
Добави коментар