По Коледа във Витлеем

08:00, 29 дек 24 / Свят Шрифт:

Тази година, в малкото градче Витлеем, Коледа дойде съвсем плахо. Палестинските сили  за сигурност бяха разположени около църквата "Рождество Христово", докато вярващите се подготвяха за провеждане на поредния празник, помрачен от войната в Газа.

Нямаше ликуващо обратно броене до запалване на коледната елха на централния площад. Всъщност коледното дърво изобщо липсваше и светлините бяха значително по-слаби.

Обикновените минувачи ставаха свидетели на необичайна сцена на Рождество Христово - бебето Исус, сгушено сред купчина от развалини, е увито в традиционния палестински шал – куфия. И така е за втора поредна година.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAA BADARNEH

Според местните, тази постановка служи като напомняне за хилядите палестински деца, убити при израелските удари, по време на войната.

Междувременно построената от Израел стена, опасваща частично Витлеем, отделя поклонниците от Ерусалим и задушава развитието на градовете. За властите това е необходима мярка за сигурност и противодействие на самоубийствените атентати.

На този фон, Коледните тържества във Витлеем бяха приглушени в знак на уважение към продължаващата агресия в Газа. Войната бушува от приблизително 15 месеца и многократните усилия за прекратяване на огъня са в застой.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAA BADARNEH

Но освен страданието в Газа, Витлеем е изправен пред свои собствени предизвикателства. 

От началото на войната туризмът към Израел и Западния бряг намаля рязко. И след като Израел забрани влизането на повечето от 150 000 палестинци, които имаха работни места в страната, палестинската икономика се сви с повече от 25% .

Годишните коледни тържества във Витлеем, споделени между арменски, католически и православни деноминации, до скоро имаха сериозен икономически принос. Защото туризмът доставяше 70% от годишните приходи.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAA BADARNEH

Но през този сезон, улиците остават празни.

Градът е домакин на повече от 100 магазина и 450 работилници, занимаващи се с традиционни палестински занаяти. Но само седмица преди Коледа, когато Витлеем би трябвало бъде изпълнен с посетители, площад "Мангер" беше почти празен. С изключение на няколко местни жители, които продължават да продават кафе и чай.

Местните търговци споделят, че отварят магазините си всеки ден, но често цялата им седмица преминава без продажби. И, тъй като няма купувачи, много семейства остават без доход.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ATEF SAFADI

Броят на посетителите на града е спаднал от  2 милиона посетители годишно, през 2019-та, до по-малко от 100 000 посетители за 2024-та.  И докато, според коледната история,  Мария е била принудена да роди Исус в яслите, защото не е имало място в гостилниците, днес почти всичките 5500 хотелски стаи във Витлеем са празни.

За по-малко от година обстоятелствата подтикват много млади хора да напуснат Витлеем. Опасенията са, че християнската общност в града, където се е родила вярата, ще намалее и може един ден дори да изчезне.

Въпреки че градът е важен център за историята на християнството, последователите на вярата са изключително малък процент от близо 14-те милиона души, разпръснати из Светите земи.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALAA BADARNEH

Затова настоящата отмяна на коледните празници е един от начините за привличане на внимание към трудната ситуация във Витлеем и палестинските територии. "Тази година искаме да покажем на света, че палестинският народ все още страда и няма радостта, която изпитват всички останали по света", пояснява кметът Антон Салман.

Докато войната продължава да хвърля сянката си и ограниченията стават все по-строги, свещеният град изпраща ясно послание към света - тази година Коледа не е това, което трябва да бъде.

Смирението и човечността отстъпват пред насилието и хаоса.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/HAITHAM IMAD 

Тони и съпругата му Амал, които са вътрешно разселени палестински християни, в палатката си в южната част на Ивицата Газа

 

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама