В днешно време допингът си остава сериозен проблем в света на спорта. Международните антидопингови агенции полагат огромни усилия за откриване и предотвратяване употребата на забранени вещества.
Въпреки това, технологиите и методите за прикриване се движат с една крачка пред оторизираните лаборатори. Което затруднява борбата със стимулантите. Например, по последни данни, броят на положителни тестове за допинг намаляват. Но това е повече заради ултра модерните методи, които се използват при създаване на медикаментите.
Източник: PIXABAY
Допингът винаги е бил част професионалния спорт. И това е разбираемо. Защото става дума за много тежки състезания. Убийствена конкуренция. Безкрайни сезони. Национален ПР. Политически интереси. И много пари, естествено.
Без да броим личните амбиции на средния професионален спортист.
Така че, независимо от усилията на международните спортни организации да ограничат и контролират употребата на забранени вещества, те продължават да бъдат част от спортната култура.
Източник: PIXABAY
Някои са на мнение, че допингът нарушава справедливостта в спорта. Но това не е съвсем обективно. Самите атлети изказват недоволство в последно време - от графика с интензивни тренировки и състезания. Което доказва, че без средства, подпомагащи физическото представяне, те просто няма да издържат на огромните натоварвания.
В реалния свят всеки спортист използва някаква форма на допинг. В този смисъл всички имат равен старт. И ако даден състезател се съревновава с друг и има по-добри физически данни от него, ще го победи така или инак. С или без помощта на химикали.
Обаче, въпреки че допингът дава предимство на спортистите, неговото влияние върху крайния резултат не е толкова значително. Защото медалите зависят от много фактори - талант, упорита работа, тактика, психическа устойчивост...
Допингът може да подобри физическите показатели, но не може да компенсира липсата на основните елементи от подготовката или състезанията.
Източник: PIXABAY
Спорна е и темата кога всъщност допингът е бил най-широко използван. Огромните скандали, свързани с неговата употреба, всъщност бяха преди 30-на години.
Аржентинската футболна легенда Диего Марадона например беше дисквалифициран след положителна проба за ефедрин. Или операция "Пуерто", когато испанският доктор Еуфемиано Фуентес беше в центъра на мащабен скандал, включващ колоездачи и спортисти от други дисциплини - Роналдиньо, Бекъм, Зидан, Раул Гонсалес...
Да не говорим за Ланс Армстронг, който след дългогодишни опити да бъде разобличен, сам призна употребата на допинг. И в крайна сметка изгуби всичките си седем отличия от Тура.
Източник: PIXABAY
Най-вероятно затова допингът е станал мръсна дума.
Но не се употребява напълно точно. В ежедневието, терминът визира забранена в спорта субстанция. Докато в действителност, съвременната медицина инвестира огромни усилия, време и пари, за да създава препарати, които подобряват резултатите. И въпросната "химия" също е допинг. Но (все още) не е попаднала в списък със забранени стимуланти.
Като тук пак е въпрос на пари. Някои държави, респективно федерации, могат да си позволят да инвестират в създаването на нови продукти; докато по-бедните са концентрирани в прикриване използването на забранени и доказано вредни подобрители.
Всяка година се появяват нови случаи на уличени спортисти. И това важи както за индивидуалните, така и за колективните спортове. Например, в леката атлетика, колоезденето и бодибилдинга допингът е широко разпространен. Но дори и във футбола и баскетбола, където контролът е по-строг, има регистрирани случаи на употреба.
Източник: PIXABAY
Не случайно, въпреки дългия списък с имена на наказани звезди, най-санкционирана е Русия.
Затова и няма участие, като държава със собствен флаг, от Рио, през 2016-та. Тук пръст имат обвиненията, постъпили от Германия и Америка, както и някои чисто политически фактори. Но прекомерната употреба на стимулиращи вещества, използвано от Русия е показателна за лошото име на допинга.
Особено когато постиженията в спорта се превърнат в идея фикс на държавно ниво.
Преди последните олимпийски игри в Париж, Русия и Америка бяха постоянните хегемони при разпределяне на медалите. Сега мястото на Русия в спорта е заето от Китай. И много хора определят това като не докрай справедливо. Но и за трите държави, международната спортна арена отдавна се е превърнала във визитна картичка, която демонстрира финансови възможности, технологии и мощ.
В преследване на национален престиж...
Източник: PIXABAY
Добави коментар