Годзила срещу Кинг Конг

13:00, 05 фев 25 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Пекин взе своето решение. След дни на предупреждения и призиви към Вашингтон, да влезе в преговори, той реши да отвърне на удара и предупреди за ответни мита.

Китай обяви, че от 10-ти февруари ще наложи с 15% въглищата и втечнения природен газ, както и с 10% суровия петрол, селскостопанската техника и автомобилите с големи двигатели, внасяни от САЩ.

Датата е от значение.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW

Отлагането е толеранс, в който двете най-големи икономики в света все още могат да се отдръпнат от ръба на търговска война. Според Белия дом, лидерите на двете страни са планирали телефонен разговор, по-късно тази седмица, което потвърждава мнението, че Китай е в режим на изслушване и оставя вратата отворена за преговори.

Канада, Китай и Мексико са трите най-големи търговски партньори на Съединените щати.

Според Тръмп, неговите мерки целят да накажат онези, които не са успели да спрат потоците от нелегални мигранти и наркотици, включително фентанил, към Съединените щати.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW

Китай обаче определя това като "сериозно нарушаване правилата на Световната търговска организация. Което пречи на нормалното икономическо и търговско сътрудничество. И не решава вътрешните проблеми на Съединените щати".

Защо ни е важно?

В първия си ден на поста, Тръмп издаде изпълнителна заповед, инициираща задълбочено разследване на икономическите и търговски отношения между двете страни. Резултатите от това проучване ще изиграят решаваща роля за решението дали САЩ да наложат допълнителни или по-строги тарифи на Китай.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ANDRES MARTINEZ CASARES

Митата най-често се ползват за преодоляване на значителен търговски дисбаланс между две нации. Но в случая, американският президент ги представя, поне риторично, като отговор на китайската роля в производството и разпространението на фентанил. Който реално е основен "играч" на пазара с наркотици в САЩ. И огромен проблем за страната.

Наблюдатели в Китай обаче смятат, че Тръмп засега е умерен, защото чака анализа на икономическите последствия от една "война на мита". Затова и 10-те процента, наложени в момента от Съединените щати, са значително по-ниски от онези  60%, с които новият президент щедро "наказваше" по време на кампанията си.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW

Според данни, публикуван от базирания в Шанхай мозъчен тръст "Fudan Development Institute", Вашингтон може да използва изводите от разследването, за да оправдае увеличаване на митата. Или пък избирателното им налагане върху определени страни, включително Китай.

Тази стратегия ще му позволи да тества границите на икономическата толерантност. И склонността на държавите да преговарят. Тоест, да приемат безрпотно едноличните решения на Тръмп.

Междувременно китайските държавните медии поддържат двоен подход - критикуват подхода с митата, като същевременно призовават за продължаване на сътрудничеството между двете страни. CCTV например подчерта значимостта на конструктивните отношения между двете страни. С което показа, че Пекин се въздържа от незабавен отговор и предпочита правни механизми, подкрепени от дипломация, за контриране действията на САЩ.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/JESSICA LEE

С наближаване на крайния срок и двете страни остават приклещени в модела на стратегическото задържане. Вашингтон трупа лостове за влияние, докато Пекин внимателно калибрира отговора си.

Констатациите от икономическия преглед трябва да бъдат публикувани до 1 април, след което Белият дом ще реши дали да ескалира търговските мерки. Дотогава Китай има възможност да изгради разбирателство с администрацията на Тръмп. Като китайските служители могат да търсят проактивно споразумение с Вашингтон, за превантивно ограничаване на риска.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALLISON DINNER

Инак ще е война. Икономическа, но истинска. И тогава Тръпмп ще бъде изправен пред световната реалност, а не пред екзалтираните фенове по стадионите. И ще осъзнае, че САЩ може и да са велика сила, но не са единствената.

Макар че, той го знае прекрасно.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SHAWN THEW

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама