Блянът на Тирана

06:55, 09 окт 24 / Защо ни е важно Шрифт:
Вангелия Чорбаджийска

Хиляди албанци се сблъскаха със силите на реда в столицата Тирана. Те настояват за оставката на премиера Еди Рама и неговото ляво правителство. Размириците се случват точно когато Албания се готви за решаващите дискусии с Европейския съюз, за получаване на членство в Блока.

Протестите бяха инициирани от основната опозиционна сила, Демократическа  партия. Тя обвинява Рама в корупция, злоупотреба с власт и подкопаване на демократичните институции.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MALTON DIBRA

Въпреки че неговото правителство осъществи първите сериозни крачки към присъединяване на страната към ЕС, критиците твърдят, че то не е направило достатъчно за справяне с основни проблеми като безработица, лоша инфраструктура и съдебна реформа.

„Ние искаме правителство, което действително се вслушва в хората“, казва един от протестиращите, споделяйки общото усещане, че настоящата администрация е откъсната от реалността, пред която са изправени обикновените албанци.

Затова Демократическата партия и нейните съюзници призовават за незабавна оставка на правителството и създаване на временен технократичен кабинет, който да управлява държавните дела до парламентарните избори през 2025-та.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET

Опозицията твърди, че служебно правителство е единственият начин да се гарантират свободни и честни избори. Инак демократичната цялост на Албания би била изложена на сериозен риск.

Защо ни е важно?

Пътят на Албания към членство в Европейския съюз е ключов за политическото бъдеще на страната. След години застой, Тирана най-накрая е готова да започне официални преговори с ЕС - процес, който може да донесе значителни икономически и политически ползи за нацията.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRIS RATCLIFFE

Протестите обаче може да засенчат разговорите с Блока и дори да забавят процеса, ако нестабилната обстановка се проточи. Въпреки че засега ЕС подкрепя политическите усилия на Еди Рама за провеждане на реформа, политическите вълнения около премиера осветляват дълбоките разделения в обществото.

За много албанци перспективата за членство в ЕС означава възможност за напредък на страната и път към повишаване на жизнения стандарт. Но, за да се присъедини успешно към европейската общност, Албания трябва да докаже успехи в области като здравеопазване, образование, опазване на околната среда и човешки права.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/CLAUS RASMUSSEN

Точно тяхната липса повишава напрежението и изкарва хората на улицата.  

За страна, преживяла силно култ към личността, по времето на Енвер Ходжа, членството в ЕС предлага защита срещу авторитаризъм и политическа регресия. Защото ако стане държава-членка, Албания ще трябва да се придържа към демократичните принципи и да зачита върховенството на закона.

Въпреки очакванията за просперитет и стабилност, пътят към Европейския съюз е дълъг и сложен. И отговорността докъде ще успее да стигне, остава изцяло в ръцете на албанското ръководство и на неговата опозиция.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/MALTON DIBRA

 

 

 

 

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 13:11, 10 окт 24

Хубаво е албанците да изчакат Урсула да влезе в затвора ,а ЕС да бъде рестартиран и тогава да си членуват колкото искат.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама