Относно: Кая Калас

07:00, 09 май 25 / Относно: Шрифт:

Пресата я нарича "Новата Желязна лейди на Европа".

С име, включено в списъка на издирваните от Кремъл "престъпници", първата жена министър-председател на Естония е отявлен критик на Русия. Респективно -  твърд съюзник на Украйна.

Не случайно мнозина смятат, че тя има потенциала да принуди ЕС да се адаптира и използвайки пълноценно своята икономическа мощ, да изгради отбрана си.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Dumitru Doru

В настоящата роля като върховен дипломат на Съюза, Кая Калас трябва да балансира интересите на 27 държави членки. Докато всяка от тях разполага с право на вето по въпросите на външната политика. Но, постът не ѝ дава реална власт. Затова Калас ще бъде принудена да отделя много време в боричкане за влияние с останалите структури на брюкселската администрация.

Русия може и да смята, че издаването на фиктивна заповед за арест ще накара Естония да замълчи. Аз отказвам да бъда заглушена. Ще продължа да подкрепям Украйна и да се застъпвам за укрепване на европейската отбрана.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Dumitru Doru

Ето какво мислят световните медии по въпроса:

"Кая Калас произхожда от влиятелна естонска политическа фамилия, пряко засегната от съветския тоталитарен режим. Тя е дъщеря на бивш министър-председател на Естония и правнучка на Едуард Алвер - виден военен деец и командир, от началото на XX век, по време на борбата за независимост на Естония.

Майка ѝ е била едва шестмесечно бебе, когато е депортирана в Сибир, от режима на Сталин. Събитие, което Калас често цитира като част от своето лично наследство и в подкрепа на твърдата си позиция спрямо руската агресия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Dumitru Doru

Според нея, за всеки, който е живял под съветска окупация, зверствата на Русия в Украйна възкресяват най-тежките престъпления на съветската епоха". The Washington post, 07.03.2025

"Някои служители на ЕС твърдят, че се чувстват неспокойни, че точно Калас е Върховен представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност. Защото само ден след встъпването си в длъжност, тя си позволи да излезе извън рамките на езика, който те смятат за наложен, две години след руската инвазия в Украйна.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Olibier Matthys

Калас започна да слага своя отпечатък върху поста си, оказвайки натиск върху държавите от ЕС, за повече военна помощ на Украйна. И някои дипломати реагират остро на нейния стил на ръководство". POLITICO, 26.03.2025

"Прагматичната политика на Калас, подкрепена от френския президент Макрон, я превърна в главен дипломат на ЕС. Следвайки стъпките на баща си, който е бил и министър-председател на Естония, и европейски комисар, Калас е била член и на естонския, и на Европейския парламент.

Източник: WIKIPEDIA/By Dati Bendo

Като първи върховен представител от балтийските държави и посткомунистическа Европа, Калас познава Русия добре. Затова се опитва да противодейства. Както на натиска, върху собствената ѝ страна, така и върху бъдещето на континента". Wilson center, 05.12.2024

"Калас рязко се различава от своя предшественик Жозеп Борел. Той беше упрекван, че действията му са по-скоро реакция на събития, отколкото водеща сила. Особено при разногласията между държавите-членки.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Ronald Wittek

За разлика от него, Калас изглежда решена да отстоява твърдо демократичните принципи. И активно да се противопоставя на авторитарни режими, като тези в Русия и Китай.

В период, когато Европейският съюз демонстрира безпрецедентно единство в сферата на отбраната, нейното активна позиция може да направи отбраната ключов елемент в бъдещето на европейската интеграция". Institute for Security & Development Policy, 26.06.2024

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Olivier Hoslet

"Изборът на Тръмп засили стратегическото значение на поста, заеман от Калас. През февруари 2024-та, президентът на САЩ заяви позиция, съвпадаща с руската гледна точка за Украйна и отправи критики към президента Володимир Зеленски.

Това доведе до сериозни разногласия между Вашингтон и традиционните му европейски съюзници, за политиката спрямо войната.

Източник: WIKIPEDIA/By European Union

Условия изискват от Калас да съгласува в Съюза противоречивите гледни точки около Русия и отбранителнителната стратегия на Европа. И всичко това, докато води собствената си битка за справедливост". The Week, 31.03.2025

Ако хората се възхищават на диктатори, няма морална пречка да им се подчиняват. Или да станат такива. Ако затварят очите и съвестта си за минали зверства, нищо няма да ги спре да извършват нови и занапред.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/Olivier Hoslet

 

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 12:28, 09 май 25

Да се бориш срещу диктаторите ,а ти самият да се държиш като фашистки фелдфебел е леко шизофренично.Достатъчно е само да си припомним думите и ,че трябва да умират руски жени и деца,за да е ясно,че не става за тази длъжност.Тя ,Урсула,Вебер,Макрон,Шолц, Туск ,са тези,които сложиха край на блестящата структура на Робер Шуман ,наречена ЕС .Даже и в Южна Корея няма такава диктатура като днешния ЕС.Къде отиде Европа на равноправните и суверенни нации?!Затова народа казва:"Дай на глупав човек власт и само гледай....."Не може да съсипеш живота на 450 млн. население и да не отидеш на съд.......

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама