Преди години не само българските журналисти, но и всички граждани в НРБ бяха обект на тежка цензура
Още по-страшна бе автоцензурата, която задушаваше и изкривяваше нормалното възприемане на действителността. И не само световната и вътрешната политика беше единствената цел за осъществяване на контрол от страна на режима, но и културата. Последиците от намесата при последното и до днес са видими. След 1989 година всички бяхме убедени, че с надзора върху словото публичното общуване и всякакви други форми на човешката изява са приключени.
До вчера...
Скандалите, свързани с най популярната в България социална мрежа Facebook през годините не бяха рядкост. Не бяха нито малобройни, нито незначителни. През 2014 г. психологическият експеримент на Facebook, направен сред 700 000 потребители, без тяхното съгласие и знание, предизвика бурна реакция в световните медии. Установено бе, че компанията е проучвала дали може да променя емоционалното състояние на потребителите и да ги накара да качват по-позитивна или по-негативна информация. Още по-голям беше скандалът четири години по-късно с британската компания за маркетингов анализ Cambridge Analytica. Самоопределяща се като "агенция за управление на глобални избори", тя бе събирала и използвала лични данни на потребители във Facebook с цел манипулиране на вота. След обвиненията фирмата фалира, а от Facebook се оправдаха, че били измамени.
Снимка ЕПА/БГНЕС/Michael Reynolds
В България вълненията бяха свързани с работата на служителите в българския отдел на канадската компания Telus International, модерираща съдържанието на Facebook. Обвиненията от общественици и обикновени потребители към фирмата бяха, че се заглушават критики към режима на Путин. Парадокс е, че се случва тук, в България, която официално е обявена от Москва за неприятелска държава. Разбра се, че руснаци са наблюдавали и блокирали профили. Нямаше как да се избегне скандалът и той не закъсня, въпреки увъртанията от българската Telus. Научихме, че българският отдел бил подчинен на руския, който, разбираемо, е най-големият и отговаря също така за грузински, арменски и други езици. В края на януари двама представители на Telus пристигнаха от Канада и се наложи да отговарят на въпроси, поставени от депутати, членове на Комисията по електронно управление и информационни технологии в 48-ото Народно събрание. Аргументът бе недоволството на потребители, които смятат, че профилите им се блокират заради коментари срещу агресията на Русия в Украйна, докато такива в полза на агресора със сходен тон не се наказват. Резултатът от всичко това беше, че българският отдел на Telus прекрати дейността си и модерацията се пренесе в приятелска Германия.
За съжаление, този акт не сложи край на проблемите в социалната мрежа, които пряко касаят и нас. Разпространението на дезинформация е поредната опасност за потребителите. Неочаквано през 2019 година компанията стартира програма за „партниране с изследователи и учени“ за проучване разпространението на информацията във Facebook и Instagram. Случи се въпреки многократните демонстрации на липса на желание от страна на Марк Зукърбърг, главен изпълнителен директор на Meta (известна преди като Facebook), да се ангажира с конкретни действия. Meta обяви, че предоставя своята база данни CrowdTangle.
Снимка: БГНЕС/Благой Кирилов
Тук обаче има едно „но“!
Как да се получи пълна картина за извършеното, когато, да речем, със случая QAnon данните са били изтрити. В момента, в който се разбра обаче, че скандалната QAnon е централно отговорна за нападението на Капитолия в САЩ от 6 януари 2021 година, най-после от Facebook предприеха действия и прекратиха активното разпространение на дезинформация от въпросната група. Но и CrowdTangle заличи данните. Желаещите да изследват дейността на QAnon се оказват в трудна ситуация, граничеща с безнадеждност. Не помага и Wayback Machine на Internet Archive, която осигурява достъп до уеб страници, каквито са били към дадена дата. Facebook е недостъпен, защото блокира архивирането на своите страници. Така практиката на Meta да цензурира, а и да изтрива миналото, което не отговаря на интересите на компанията, напомня съветски модел, вместо компанията да допринася за това светът да бъде "по-отворен и свързан", както твърди Марк Зукърбърг.
Снимка ЕПА/БГНЕС/Jim Lo Scalzo
Едва ли някой се съмнява, че днес Facebook е един от най-мащабните източници на пропаганда, дезинформация, конспиративни теории и т.н., идващи от адреси в Русия. Какво е отражението върху съзнанието на българите от тази нестихваща от години атака е трудно да се каже, но още по-трудна ще е задачата на учените за в бъдеще да работят с точни данни. Притесненията няма как да не са сериозни, особено когато стана известно, че всеки четвърти германец вярва в съществуването на световна конспирация.
За жалост, българите също са толкова податливи на такива световни конспирации