Съединените щати и Япония призоваха всички нации да не разполагат или разработват ядрени оръжия в космоса. Двете стани предложиха резолюция в Съвета за сигурност на ООН, в която подчертават, че световната общност трябва да спазва общи правила за безопасност.
Предупреждението идва в отговор на опасения във Вашингтон, че Москва разработва антисателитно ядрено оръжие. Според американските власти детонацията на подобно устройство ще причини хаос, сривайки комуникационните връзки на Земята.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Sarah Yenesel
Министърът на външните работи на Япония Йоко Камикава се позовава на историята и подчертава, че дори по време на Студената война съперниците са били единодушни, че космическото пространство трябва да остане мирно. Според нея тази договорката е актуална и днес.
Русия, естествено отрича твърденията на Съединените щати. Владимир Путин твърди, че Москва няма намерение да разполага ядрени оръжия в космоса и страната му развива космическия си капацитет в рамки, наподобяващи американските.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Sergei Ilnitsky
На този фон Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш информира Съвета по сигурността, че ,,геополитическото напрежение и недоверие подновяват риска от ядрена война“.
Според него човечеството няма да може да понесе последствията от делото на Опенхаймер.
Защо ни е важно?
Това не първият път, в който се прави опит да бъде прието единно законодателство, регулиращо поведението на държавите в космическото пространство. Макар темата все още да изглежда футуристична, предпоставките за възникване на проблеми вече са налице.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/Sergey Bobylev
Поддържане на ниски нива в ядрения арсенал, особено в космическото пространство, има значение за опазване на международната сигурност. Една евентуална резолюция ще ограничи надпреварата във въоръжаването на земята. И ще гарантира устойчиво пространство в космоса.
Досега той винаги е бил считан за място без конфликти. Разполагането на ядрени оръжия там ще подкопае основния принцип и ще стартира надпревара в милитаризирането му.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/YONHAP
Така ще се сложи край на една мирна епоха, в която международната общност, поне до момента, използваше космическото пространство единствено за научни изследвания и сателитна комуникация.
Доказано е, че конкуренцията и конфликтите виреят във всякакви среди. Вероятно ще процъфтяват и в космическата. Но във време на глобална несигурност, превръщането и на космоса в плацдарм може да се окаже пагубно за всички.
Добави коментар