Индия и Китай сключиха ново споразумение, за осигуряване на патрули по спорната линия на фактически контрол, в планинския регион Шенпао.
Този ход е важна стъпка за деескалация на дългогодишното напрежение между двата азиатски гиганта. Техните гранични отношения са белязани от спорадични сблъсъци, включително и смъртоносен инцидент през 2020-та.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STR
Новосъгласуваното споразумение за патрулиране е резултат от многократни преговори на високо ниво. Въпреки че точните детайли на споразумението остават поверителни, се знае, че то включва клаузи за намаляване разполагането на войски в определени "пресечни точки".
Плюс установяване на ясни протоколи за избягване на случайна конфронтация по време на патрули.
Споразумението идва в момент, когато регионалната стабилност и икономическото възстановяване са критично важни и за двете страни. Бидейки ключови играчи в Азия, със силно влияние и по света, продължаващото напрежение по границите излишно обтяга двустранните им отношения. Това възпрепятства регионалното сътрудничество в други области като търговия, инфраструктура и изменение на климата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEI SAVOSTYANOV
Освен това Китай и Индия са част от международни форуми като BRICS и Шанхайската организация за сътрудничество (SCO), където единомислието по въпросите на икономиката, околната среда и сигурността са от определящо значение.
Затова стабилизирането на граничната ситуация отдавна е приоритет за китайската и индийската власт.
Защо ни е важно?
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEY GUNEEV
Амбициите на Пекин да разшири своята инициатива "Един пояс, един път", плюс растящото му влияние в Централна и Югоизточна Азия, налагат внимателно управление на северната граница с Индия.
За Китай поддържането на стабилност по линията на фактически контрол е голямо облекчение, защото страната е съсредоточена върху други стратегически области. Най-вече Индо-тихоокеанския регион и Южнокитайско море, където в момента текат териториални спорове с други нации.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JAPAN OUT
Индия, от друга страна, укрепва стратегическите си връзки с други сили, особено чрез участието си в алианса Quad, който включва Съединените щати, Япония и Австралия. Затова гарантирането на една стабилна граница с Китай ѝ позволява да мисли повече за укрепване на позицията си в Индо-Тихия океан, както и задълбочаване на партньорствата с демокрации с подобно на нейното мислене.
Въпреки че не разрешава основните им териториални спорове, споразумението предоставя възможност и на двете страни да преследват своите по-амбициозни регионални и глобални цели.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/JAPAN OUTALEXANDER ZEMLIANICHENKO
С това решение Индия и Китай намират механизъм са справяне с множество проблеми. Предотвратяването на възможен конфликт помежду им благоприятства пряко устойчивия растеж на икономиката, както и инвестициите им в ключови инфраструктури
А двете държави са основни играчи в Азия и техните действия са барометър за стабилността в региона.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALEXANDR KRYAZHEV
Добави коментар