Индийският прагматизъм

21:10, 28 окт 24 / Защо ни е важно Шрифт:

Години наред западните критици отхвърляха БРИКС като относително несъществена единица. Но миналата седмица, на годишната си среща в Русия, групата триумфално показа докъде е стигнала.

Висши лидери от 36 държави присъстваха на тридневното събитие, по време на което официално бяха приветствани и четири нови членове - Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства.

Събитието уважи и генералният секретар на ООН.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALEXANDER NEMENOV

БРИКС е замислен като алтернатива на ръководените от Запада модели на глобално управление. И вече става все по-известна и влиятелна, възползвайки се от нарастващото недоволство от политиките и финансовите структури на Европа и САЩ.

По ирония на съдбата обаче, Индия, която е може би най-западно ориентираният член на БРИКС, е и един от най-големите "виновници" за на нейната еволюция и разширяване.

Делхи има важни партньорства на запад. Както двустранни, така и многостранни. В тази светлина индийското присъствие във все по-силния БРИКС, както и отношенията му с неговите членове, балансират участието на страната в съживената индо-тихоокеанска четворка.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/STANISLAV KRASILNIKOV

За доказателство, последното съвместно изявление от срещата на БРИКС изтъква същите принципи и цели, които Индия формулира в собствените си публични послания и политически споразумения.

Приоритет за държавите-членки ще бъде укрепването на т.нар. Глобален юг, насърчаването на многополярния световен модел и застъпничеството за необходимостта от реформиране на ООН.

Защо ни е важно?

Снимка: ЕПА/БГНЕС/ROD LAMKEY

За Индия възходът на БРИКС е стратегическа възможност. Тя позволява на Делхи да прокарва собствените си интереси по начини, които могат да бъдат ограничени или направо немислими в традиционните западни форуми.

Затова, взаимодействайки си и с двете геостратегически направления, ръководството на Моди може ефективно да лобира за всичко, което касае растящата икономика и влияние на Индия. Това включва справедливите търговски практики, трансферът на технологии и по-голямата подкрепа за устойчиво развитие.

Въпреки че има разногласия с отделни членове, главните цели на БРИКС са в унисон с дългосрочната политико-икономическа визия на Индия. Което устройва прагматичния подход на страната.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEY DOLZHENKO

Подкрепяйки дневния ред на БРИКС, по въпроси като търговската реформа, технологичния обмен и инфраструктурните инвестиции, Делхи ползва куп възможности за преодоляване на ключови проблеми, свързани със собственото му развитие.

Подходът на Индия към БРИКС отразява нейния прагматичен външнополитически принцип за максимална автономия. И превръща страната в успешен пример за управление, което успява да поддържа взаимноизгодни взаимоотношения с почти всички.

Без да се ангажира прекомерно, с която и да е от големите сили.

Снимка: ЕПА/БГНЕС/EPAP RESS INFORMATON BUREAU

 

Ключови думи
Напишете коментар
Коментари: 1
1 Анонимен 09:56, 29 окт 24

Ами ето къде е заровено кучето за успеха на Брикс-всяка държава може да прокарва собствените си интереси и да развива собствената си икономика и технологии за разлика от Урсула и ЕС,които налагат диктатура върху националните правителства,забранявайки им да вземат самостоятелни решения в здравеопазване,икономика,технологии,образование и т.н.Умните лидери на повечето държави избраха свободата на решения на националната държава пред диктатурата.А Урсула и Шолц понеже са тъпаци гледаха как американци и украинци заедно им взривяват Северен поток и унищожават икономиката им и да же ръкопляскаха,ужас........

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама