Ново сътрудничество в българската енергетика
Международната обстановка през последните години показа на България, както и на Европа, че за да бъдем енергийно независими, е необходимо да открием пропуските в енергийната си стратегия и да изработим ефективни решения. Задълбочаващата се енергийна и икономическа криза на континента провокира и нещо с положителен знак – за да намерят по-бързо изход от ситуацията, страните бързо засилиха стари търговски връзки помежду си и създадоха нови такива.
Открити бяха и търговски ниши, за които се оказа, че имат голям потенциал.
След проведен видеоконферентен разговор с президента на Азербайджан Илхам Алиев българският държавен глава Румен Радев съобщи, че през месец май Азербайджанската държавна петролна компания (SOCAR) ще открие свой офис в България, за да може да бъде укрепено сътрудничеството между двете страни в сферата на енергетиката. Компанията проявява сериозен интерес към проекта Solidarity Ring (String), иницииран от България.
Снимка: БГНЕС/МЕ
Негова цел е да обединява съвместните усилия за доставяне на допълнителни количества природен газ до Европа от алтернативни източници по Южния газов коридор, включително Азербайджан и Турция, които могат да бъдат реализирани с минимални ресурси. В близките месеци ще се проведе среща в София, за да бъде обсъдено присъединяването на Азербайджан към проекта.
Защо ни е важно?
На първо място установяването и задълбочаването на подобни отношения между България и Азербайджан ще помогне за овладяването на енергийната криза и ще осигури необходимото спокойствие както на гражданите, така и на бизнеса у нас. Възможно е сътрудничеството да доведе и до стабилизиране на цените в България, а също така до създаване на допълнителни нови търговски взаимоотношения между двете страни.
В политически план възможността да изградим ново партньорство в сферата на енергетиката би ни помогнала да намалим зависимостта си от руски енергийни ресурси.
Така бихме имали шанс постепенно да ограничим външното влияние в политиката ни, което често ни пречи да заемаме категорична позиция, особено по въпроси, свързани с налагането на санкции срещу държавата, считана от ЕС за агресора във войната с Украйна.
За жалост и тази инициатива ще се забави, заради липсата на стабилна власт