Саудитска Арабия заема все по-убедително ролята на ключов посредник във войната между Русия и Украйна.
За принц Мохамед бин Салман посредничеството в подобен конфликт е възможност да затвърди статута си на глобален лидер. С влияние, което отдавна се простира отвъд Близкия Изток.
Малко история.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER HOSLET
През септември 2022-ра принц Мохамед помогна за освобождаването на 10 затворници от различни страни. Тогава това беше част от мащабен обмен между Русия и Украйна. След това, през пролетта на 2023-та, той покани Зеленски да говори на среща на арабски лидери в Джеда.
По-късно през същото лято, Саудитска Арабия и Украйна организираха съвместно разговори при закрити врата. На тях присъстваха дипломати от над 40 държави. Акцентът беше върху прекратяване на войната.
Тогва Русия не беше поканена.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
През август 2024-та Саудитска Арабия имаше своята роля и в преговорите за най-голямата американо-руска размяна на затворници след Студената война. След което Путин лично благодари на престолонаследника.
"Той има много силно приятелство с президента Тръмп и зад кулисите насърчаваше, настояваше и търсеше правилния резултат. Неговата намеса беше изключително полезна", напомня Стив Уиткоф, който е американският посредник в настоящите преговори за руско-украинската война.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALEXEI NIKOLSKY
Същевременно, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, определя Саудитска Арабия като "общо взето подходящо" място за преговори между САЩ и Русия. Признание, което бележи още една дипломатическа победа за 39-годишния саудитски престолонаследник.
Защо ни е важно?
Принц Мохамед има мисията да трансформира своята богата на петрол страна и нейното фундаменталистко ислямистко минало. С помощта на огромното си богатство, той създава държава, която може да акумулира мека сила.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/STRINGER
Саудитска Арабия дава ясен знак на останалия свят, че ще следва преди всичко това, което възприема като свои интереси. Независимо дали процесът ще изисква установяване на по-близки отношения със страни, разглеждани като ключови съперници на САЩ.
В случая Русия и Китай.
Саудитска Арабия, дефинира позицията си на международната сцена като "ясна и категорична". Може би затова е взприемана като лидер на арабския и мюсюлманския свят. Подобно на много страни в Близкия Изток, тя дава да се разбере, че не заема страна във войните.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SAUDI ROYAL PALACE
Например Принц Мохамед изпраща хуманитарна помощ на Украйна, въпреки че поддържа тесни връзки с Русия.
И всичко това е част от плана за мащабна промяна - Саудитска Арабия премина към неутралитет в глобалните конфликти, с намерението да привлече милиардни инвестиции.
Които да използва за постигане на своята "Визия 2030".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE
Идеята на престолонаследника е да диверсифицира саудитската икономика далеч от петрола.
След продължителните битки със съседните хуси, принц бин Салман се "отказа" от Йемен. Същевременно възстанови връзките си с регионалния съперник Иран. Но създаде връзки с Китай и Русия. И всичко това без да нарушава близките си отношения със Запада.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALI HAIDER
Сега, в допълнение към домакинството на боксови двубои от световна величина и не по-малко пищни фестивали за електронна музика, Саудитска Арабия се стреми да създаде имидж на глобален миротворец.
Затова предлага домакинство на срещи на донори за помощ и мирни конференции.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/BANDAR ALJALOUD
Възходът на принц Мохамед бин Салман, като главен посредник в преговорите за Украйна, е резултат и от близките му отношения с Доналд Тръмп. Американският президент подкрепи младата кралска особа, когато беше отбягван от международната общност, заради зверското убийство на журналиста Джамал Хашоги.
Затова, улеснявайки намеренията на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна, Саудитска Арабия постепенно си връща световното доверие. Което може да се окаже мостът над пропастта, между американските и арабските позиции, относно съдбата на Газа.
Източник: WIKIPEDIA/WHITE HOUSE/By Shealah Craighead
А нашите евроатлантически кучета продължават да лаят срещу Русия и скоро няма да им светне,че света се промени вече.Украйна беше разрушена благодарение на съветите на Брюксел,а нашите продължават да им се кланят.Принца има ясна визия за бъдещето на държавата си,а нашата визия се свежда до някаква фалирала еврозона и толкова.Неутралитет и национални интереси преди всичко,но не с тиквата и шиши.
Значи саудитския принц може,Ердоган може,Вучич и Орбан могат да поддържат добри отношения и със САЩ и с Русия и с Китай и да получават инвестиции отвсякъде,само нашите страхливи и корумпирани управници не могат.Учете освен английски и руски,че само пълен идиот може да се откаже от такъв огромен пазар като руския ,заради някакви идеологии.Питайте Тръмп да ви обясни,че в бизнеса няма място за идеология и е безумно в 21 век някой да спира телевизии,да тормози спортисти ,актьори,да забранява книги както направиха урсулите.