Лидерите на Г-7 отправиха острo предупреждениe срещу Китай заради подкрепата му за Русия. Те обвиняват Пекин, че е "позволява" ескалацията на войната между Москва и Киев.
Съвместното изявление, публикувано в края на срещата на върха, е заявка за значително по-твърдо отношение спрямо азиатската страна, сравнено с предишните години.
"Постоянната подкрепа на Китай за руската отбранителна промишленост позволява на Москва да подържа незаконната война в Украйна. Това има значителни и широкообхватни последици за сигурността", заявяват лидерите на Г-7.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/URS FLUEELER
"Призоваваме Китай да прекрати трансфера на стоки, които впоследствие биват интегрирани в руския отбранителен сектор".
Това остро предупреждение се случва в момент, в който Вашингтон отново активизира дипломатическите си усилия, за да убеди Европа да приеме по-твърда позиция спрямо външната политика на Пекин.
От началото на новата президентска кампания на демократите, Съединените щати възобновиха призивите към европейските партньори от Г-7, включително ЕС, Франция, Германия, Италия и Великобритания, да се присъединят към санкциите спрямо Китай.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/CHRIS KLEPONIS
Според администрацията на президента Байдън ролята на Китай в подкрепа режима на Путин, във войната срещу Украйна, означава, че Пекин е избрал да застане на страната на Русия срещу Запада.
Защо ни е важно?
Съвместното изявление на върха на Г-7 е промяна в подхода на седемте страни към Китай. То подчертава нарастващото единство между западните нации за открито противопоставяне на китайската помощ за Русия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/MICHAEL BUHOLZER
Призивът, който те отправиха отразява мащабната стратегия за икономическо и военно изолиране на Русия. Като всичко накуп цели промяна в хода на войната.
Още от своето начало руската агресия стимулира западните демокрации, включително страните от Г-7, да демонстрират единство и солидарност срещу явното погазване на международните норми.
Съгласуването на външнополитическите действия в Г-7 може да окаже силно влияние за неутрализиране на авторитарните режими и поддържане на глобалната стабилност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/URS FLUEELER
На този фон значението на Китай като икономическа сила и глобален политически играч се откроява като ключова променлива в стратегията на западните сили. Икономическите връзки между Пекин и Москва улесняват продължителността на руско-украинската война.
Така китайската външна политика поставя под въпрос западните ценности и интереси.
Намаляващото влияние на традиционните западноцентрични модели в международните отношения доведоха до възхода на една все по-диференцирана властова структура. В глобален мащаб. При това в рамките на само няколко години. И главно като следствие от начина, по който руско-украинската война промени глобалните съюзи и международните възприятия за значението на сигурността.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/URS FLUEELER
Значи за едни може,за други -не?!Ами да поставим въпроса така-призоваваме европейските държави да спрат да слугуват на САЩ и да воюват срещу Русия от нейно име!Щом американците имат проблем с Русия да го решат сами-да изпратят само свои войски,да налагат лично санкции,а да не се крият зад други.Тогава могат да имат претенции,че Китай помага на Русия.