Украинският президент Володимир Зеленски представи пред украинския парламент своя дългоочакван "План за победа". Планът, който се състои от пет точки и три допълнителни "тайни" подточки, цели да укрепи позицията на страната дотолкова, че да сложи край на войната.
Нека пропомним, че миналата седмица, по време на срещи с европейски съюзници, Зеленски осезаемо не успя да събере допълнителна военна подкрепа.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FILIP SINGER
В основата на плана стои желанието на Украйна да получи покана за присъединяване към НАТО. Това е нещо, към което съюзниците на Киев все още се отнасят хладно. Защото войната продължава и едно членсво би предполагало съвсем различен ангажимент от тяхна страна.
"Ако започнем да прилагаме плана за победа сега, може да успеем да сложим край на войната не по-късно от следващата година", заяви Зеленски в директен призив към своите законодатели и косвен, към поддръжниците на Украйна в чужбина.
Той очерта разпоредбите за укрепване отбраната на Украйна - чрез прилагане на пакет за неядрено стратегическо възпиране и икономически растеж.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Предложенията идват в момент, в който Киев регистрира нови неуспехи на източната фронтова линия. Русия твърди, че постепенно напредва в района на Донецк. Като не спира атаките, с дронове и ракети, срещу енергийната инфраструктура на Украйна.
Защо ни е важно?
"Планът за победа" на Зеленски е значителна стъпка в стремежа на страната към постигане на примирие. Толкова мащабна стратегия, за икономически растеж и дипломатически ангажимент, има за цел да укрепи позицията на Киев на световната сцена.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/SERGEY DOLZHENKO
Въпреки че призивът за членство в НАТО е централна тема за украинския президент, той очертава и главната спънка пред Киев - отправянето на покана за присъдиняване към алианса е сериозна дилема за Запада. Особено при активни бойни действия.
Много държави-членки са загрижени за последиците от пълномащабен военен съюз с Украйна, който би докарал пълномащабен военен конфликт с Русия.
Това носи и страха от разширяване на защитния чадър на НАТО върху Украйна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/UKRAINE PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Затова пък желанието да се намери за Украйна пролука към членство в Алианса, служи като мощен стимул за Зленски и неговите доброжелатели - да ускорят мирните усилия, вместо военнта помощ.
Планът на Зеленски не е просто набор от военни стратегии, а холистичен подход, насочен към осигуряване на устойчив мир.
Успехът на начинанието обаче ще зависи предимно от способността на украинския президент да се ориентира в сложното взаимодействие между военни нужди и дипломатически стремежи. И всичко на фона на един все по-нестабилен геополитически пейзаж.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/OLIVIER MATTHYS
Американците и западняците си отгледаха малко зелено чудовище,което след като изби собствения си народ сега се опитва да ги вкара и тях в открита война с Русия.Много скоро и да искат да преговарят руснаците няма да има с кого,нали американците обещаха да се бият до последния украинец,на тях не им пука за Украйна.Лошото е,че много скоро те ще загубят контрол над актьорчето,както стана с Натаняху и Европа ще се изпари за 60секунди,ако някой останал нормален все още не го елиминира.