Бившият президент на Франция Никола Саркози, беше изправен в понеделник пред съда в Париж. Обвиненията са, че през 2007 година, кампанията му е получила незаконно финансиране от либийското правителство на полковник Муамар Кадафи.
Процесът не e първият, който засяга 69-годишния консервативен политик, но е най-сериозната правна заплаха за Саркози, откакто напусна поста си.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TERESA SUAREZ
Делото включва обвинения в незаконно финансиране на кампания, престъпен заговор, прикриване на злоупотреба с обществени средства и пасивна корупция - последното се отнася за хора, заподозрени в получаване на пари или услуги.
Всичко е вплетено в сложна мрежа от политически и финансови връзки - между съветниците на френския президент и правителството на полковник Кадафи, както и банкери, които са действали като посредници.
Прокурорите твърдят, че Саркози и неговите съратници са разчитали на пари от Либия, в нарушение правилата за финансиране на избори. И че либийското правителство е обещало да го осигури.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TERESA SUAREZ
В замяна то е изискало икономически споразумения, дипломатическо признаване и евентуална помощ от Франция, за отмяна на заповед за арест срещу висш либийски служител.
Но френският президент упорито и многократно отрича обвиненията. Защотоо под негово ръководство, Франция изигра важна роля в кампанията от въздушни удари на НАТО, които в крайна сметка доведоха до свалянето на полковник Кадафи и убийството му от либийските бунтовници.
Защо ни е важно?
Източник: WIKIPEDIA/By U.S. Navy photo
В основата си този процес се базира на принципа, че никой не е над закона, дори и бившите държавни глави. Предполагаемите действия на Саркози са сериозно нарушение не само на френския изборен кодекс, но и на демократичните норми.
Като подобни случаи оказват двоен ефект върху общественото доверие.
От една страна, те разкриват корупционните практики в политическите системи, които задълбочават скептицизма и цинизма сред гражданите. От друга, самият акт на преследване на бивш президент доказва устойчивостта на демократичните институции и способността им да търсят отговорност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TERESA SUAREZ
Корупцията е транснационален проблем, като незаконните финансови потоци с лекота пресичат граници, през мрежа от участници. Казусът Саркози хвърля светлина върху механизмите, чрез които политическите кампании включват чуждестранни гастрольори, създавайки рискове за националната сигурност и демократичното управление.
Във Франция, където политическите скандали периодично разтърсват властта, този процес продължава големия дебат за политическата етика и прозрачност. Обвиненията срещу Саркози разкриват потулени пресечни точки между вътрешната политика и международните отношения.
Ако бъдат доказани, действията на президента ще компрометират националния суверенитет и интегритета на френската външна политика.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/TERESA SUAREZ
Като не става дума просто за вина или невинност. Аферата "Саркози" е тест за силата на демократичните институции, върховенството на закона и целостта на политическата система. Във Франция. А за света е пример как може и да не може... да правиш каквото си искаш.
Сила на демократичните институции,върховенство на закона-абсолютно кухи фрази,на които никой в ЕС не вярва и затова изключително много се постараха Урсула,Шолц,Вебер,Рюте,Макрон,Туск и други знайни и незнайни зомбирани костюмари и много скоро ще си получат раираните костюмчета........да не забравяме и Кьовеши.......