Той споделя любовта ѝ към "Властелинът на пръстените" и я нарича "дори по-красива отвътре", отколкото е отвън. Тя го определя като "гений", несправедливо представен като "чудовище".
Технологичният милиардер Илон Мъск и италианският премиер Джорджиа Мелони демонстрират приятелство до степен, която е напът да разтърси една нация.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALESSANDRO DI MEO
В продължение на няколко дни въпросите за влиянието на Мъск доминират обществените дискусии в Италия. Конкретната причина е новината, че италианското правителство е в напреднали преговори със SpaceX. Става дума за обслужване "нуждите за комуникация с кодирани данни" на военните, посолствата и други служби за сигурност.
Италианският премиер обаче отрече разговорите да имат нещо общо с връзката ѝ с Мъск или посещението ѝ в "Мар-а-Лаго", където се срещна с новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Но това не успокои критиците.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/FILIPPO ATTILI/CHIGI PALACE
"Ако 1,5 милиарда е цената, която трябва да платим за приятелството и сателитите на американския милиардер, над нашата страна, това е твърде много", заяви лидерът на опозицията Ели Шлайн и допълни, че "Италия не е за продан".
В отговор, Мелони отново отрече да е обсъждала договор за SpaceX с Мъск. Според нея текущите преговори се провеждат "с фокус върху на националния интерес" и нямат общо с "приятелства или политически идеи".
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALESSANDRO DI MEO
Тя призна, че работата с частна компания по сделка за сигурност „не е оптимален вариант“. Но допълни, че SpaceX е „презентирала на правителството технология, позволяваща сигурни национални комуникации“.
Защо ни е важно?
Мъск предизвика подобни вълнения в Германия и Великобритания, където беше обвинен, че се намесва във вътрешната политика и насърчава крайнодесни фигури. Но средата в Италия е различна. Там той намира страхотен съюзник в лицето на крайнодесен политик, готов за по-голяма роля на световната сцена.
Източник: WIKIPEDIA/By © European Union
Италия, поне Мелони, показва как гмуркането на Мъск в политиката може да се окаже изключително доходоносно за него. А връзката между провокативния милиардер и италианския премиер е индикация за това каква, де факто, ще бъде функцията на Мъск в предстоящата администрация на Тръмп.
Освен това Мъск се превръща в културна отправна точка за италианската десница, особено под ръководството на Мелони.
В продължение на години италианските консерватори се борят да намерят интелектуални и културни критерии, които да контрират влиянието на левите мислители и движения.
Мелони със Салвини и Берлускони Източник: WIKIPEDIA/By Quirinale.it
Мъск им предоставя фигура, която олицетворява нов вид "културен футуризъм". Неговите достижения в сферата на технологиите, изследването на космоса и неограничената свобода на словото предлагат на италианската десница интелектуалния облик, който те отдавна търсят.
В някои отношения Мъск наподобява италианския поет и основател на футуристкото социално движение - Филипо Томазо Маринети. И двете фигури успяват да пленят въображението на съответстващите им епохи, с дръзка визия за технологичен прогрес и обществено устройство.
Футуризмът на Маринети представлява призив за бързина, иновация и скъсване с миналото – идеали, които са били тясно свързвани с визията на ранното фашистко движение за радикална трансформация на обществото.
Източник: WIKIPEDIA/By Tubantia
По същия начин, начинанията на Мъск в областта на електрическите автомобили, изследването на космоса и социалните медии го позиционират като новия знаменосец на технологичния прогрес. И точно както футуризмът на Маринети предоставя на ранните фашисти културна рамка на техния революционен плам, така и визията на Мъск предлага на Мелони и нейните съюзници вариант за осъществяване на националните им стремежи.
Но! За да може тази визия да се превърне в реални ползи, италианският премиер ще трябва да намери баланса между партийните интереси, националните приоритети и генералните европейски цели.
Като едно неправилно разиграване на картите може да изолира Италия в рамките на ЕС, превръщайки потенциално стратегическо предимство в пропусната възможност.
Снимка: ЕПА/БГНЕС/ALESSANDRO DI MEO
Добави коментар